İtalyan Enel rotayı Türkiye'ye çevirdi

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Enel CEO'su Starace, 4 yılda 6.1 milyar euroluk yatırım yapacaklarını belirterek, "Türkiye gibi sonsuz büyüme potansiyeli olan ülkelere odaklanacağız" dedi

Enerjide rotasını Türkiye'ye çeviren Avrupalı şirketler gelecek planlarına Türkiye'yi alıyor. Avrupa'nın en büyük ikinci enerji şirketi olan İtalyan Enel, yenilenebilir alana yönelik 4 yıllık yatırım planını açıkladı. 2013- 2017 arasında 6.1 milyar euroluk yatırım yapacağını duyuran İtalyan dev, pastanın büyük dilimini ise gelişen ekonomilere ayırdı. Enel Green Power (ENP) CEO'su Francesco Starace, yatırım portföyünün 4.2 milyar eurosunu 6 ülkeye yapacaklarını açıkladı. 6 ülke arasında en dikkat çekenin Türkiye ve Brezilya olduğunu belirten Starace, Güney Afrika, Fas, Peru ve Meksika'da güneş ve rüzgara yönelik çalışacaklarını kaydetti.

75 bin çalışanı var
Gelişmekte olan ülkelere yönelik yapılacak yatırımın 3 bin 600 MW'lık bir güce denk geleceğini anlatan ENP CEO'su Starace, "Özellikle sonsuz büyüme potansiyeli olan Türkiye ve Brezilya'ya odaklanacağız. Büyüme planımız organik olacak" dedi. 78 milyar euroluk cirosu bulunan Enel'in 75 bin çalışanı var. Hisseleri ABD borsasında da işlem gören firma, Kanada'dan Rusya'ya, Arjantin'den Bulgaristan'a kadar geniş bir coğrafyada üretim yapıyor. İtalyan devin aktifleri 170 milyar euro.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan Enel rotayı Türkiye'ye çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN