Teniste Lale Devri

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Üst gelir grubunun yakından takip ettiği tenis, halka açılıyor. Tenisin ünlü yıldızları, İBB'nin düzenlediği Lale Cup turnuvasıyla ilk kez halka açık bir tesiste yarışacak

Sokakları lalelerle örtülü İstanbul, dünyaca ünlü spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 2020 Yaz Olimpiyatları'nın en güçlü adayı İstanbul, tenis dünyasının önde gelen isimlerini buluşturmaya hazırlanıyor. 30 farklı ülkeden 60'a yakın yabancı sporcunun katılacağı 50 bin dolar ödüllü Lale Cup ITF Womens Circuit turnuvasında 4 Türk tenisçi yarışacak. Donna Vekic, Kristyna Pliskova gibi yıldızların yer alacağı turnuva 22-28 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Türkiye'nin son dönemde tenis dünyasına yön veren organizasyonlarla anıldığını dile getiren Türkiye Tenis Federasyonu Başkan Vekili Cengiz Durmuş, Türkiye'de bir ilke imza attıklarını, bu sporu ilk kez halka açık bir tesiste düzenlediklerini belirtti.

* İstanbul Lale Kupası (Lale Cup) nasıl bir organizasyon? Biraz bahseder misiniz?
Lale Kupası, Tenis Federasyonu'nun ve Uluslararası Tenis Federasyonu' nun takvimine 2013 yılında girmiş yeni bir turnuva. Bu turnuvayla Türkiye'de ilk defa bir turnuva halka açık bir tesiste İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne ait olan Göztepe Parkı'nın içerisinde düzenlenecek. Sene basında bu turnuvayı Uluslararası Tenis Federasyonu'ndan büyük uğraşlar sonucunda aldık.

* Bu turnuva için ne gibi hazırlıklar yapıldı?
Turnuvanın düzenlenebilmesi için 7 adet uluslararası standartlarda tenis kortu yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

* İstanbullular, bu organizasyonda kimleri izleyecek?
Bu kupaya yaklaşık 30 ülkeden 60 civarında sporcu katılacak. Dünya klasmanında 80 ile 200 arasında yer alan turnuvada Donna Vekic, Kristyna Pliskova gibi yıldızlar da olacak. Bu önemli organizasyonda katılacak sporcular uluslararası arenada çok ciddi puan alma şansı yakalayacağı için de dikkat çeken bir etkinlik olacak.

İSTANBUL SPOR KENTİ OLACAK
* Neden bu organizasyonun ismi Lale kupası? Nerede yapılacak?
İBB her sene zaten Lale Festivali düzenliyor, her sene de çeşitli sergiler, sempozyumlar gibi farklı etkinliklerle zenginleştiriyor. Bu sene de Kadıköy 60.Yıl Göztepe Parkı yenilenerek, tenis kortlarının eklenmesiyle, böyle bir turnuva yapma isteği ortaya çıktı. Festival bünyesinde olduğu için de adı "İstanbul Lale Kupası" oldu.

* Organizasyona kaç sporcu katılacak ve temsilcilerimiz olacak mı?
Dünyanın farklı coğrafyalarından tenise gönül vermiş isimlerin yer aldığı organizasyona Türkiye'den 7 sporcu katılacak. Dünya sıralamasında ilk 1.000 arasında yer alan Çağla Büyükakçay, Başak Eraydın, Pemra Özgen gibi isimlerin yer alacağı etkinlikte amacımız bir kupayı kazanmak. Önümüzdeki günlerde organizasyonun geliştirilmesi ve büyütülmesi ile ilgili olarak görüşmelere başlayacağız.

* Bu kupa etkinliğinin İstanbul'un tanıtımına katkısı nasıl olacak?
Bu kupa sayesinde marka şehir İstanbul, spor alanında da bu gücünü artıracaktır. Özellikle 2020 Olimpiyatları'nın ülkemizde düzenlenebilmesi için katkı sağlayacak. İstanbul'un spor kenti olarak anılmasını da bu organizasyon destekleyecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teniste Lale Devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN