Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Beşiktaş’ın 2017 hedefi

Giriş Tarihi: 22.4.2013 11:31 Güncelleme Tarihi: 22.4.2013 12:48

Beşiktaş Kulübü, son bedelli sermaye artırımından 76.1 milyon lira toplamayı başardı. BJK Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mesut Urgancılar, yazarımız Tarık Yılmaz'a son gelişmeleri anlattı.

Tarık YILMAZ - Analiz

Bu Mart 2012'de göreve gelen Fikret Orman yönetiminin 600 milyon liradan 450-500 milyon liraya indirdikleri borç yükünü daha da aşağı çekmelerini sağlayacak. Zaten açıklandı, gelen para, faizi yüzde 25'lere varan faktoring borçlarının kapatılmasında, geçmiş dönem alacaklı sporcuların parasının ödenmesinde kullanılacak. Ayrıca FEDA sezonunda kulüp Avrupa kupalarına gidememesine karşın maç bileti gelirleri, 2009'daki şampiyonluk yılının gelirlerinin yüzde 62 üzerine çıkmış durumda.

Bu bilgiler geçtiğimiz günlerde buluştuğumuz BJK Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mesut Urgancılar'dan… Urgancılar "Hedef 2017'ye kadar sıfır borcu olan bir Beşiktaş" diyor.

Öğlen yemeğinde futbol da konuşuldu ancak bizim masaya oturma nedenimiz Beşiktaş ekonomisiydi…

Yaklaşık 175 adet dava dosyasında 70 milyon TL'nin ödemeler ve anlaşma yoluyla kapatıldığını anlatan Urgancılar, "Yönetime geldiğimizde ilk üç ayda, kulübe günlük ortalama 17.3 icra/alacaklı gelirken bugün haftada birkaç tane geliyor" diyerek son durumu özetledi.

Urgancılar, yönetimin hedefinin 2015 sonu itibariyle borcu çevrilebilir seviye olan 25-30 milyon dolara çekmek olduğunu anlattı. İşte bu noktada futbol branşındaki ödemelerin kritik olduğunun altını çiziyor Urgancılar; "Yıllık 20 milyon dolar-20 milyon Euro, arasındaki bandı aşmamalıyız. Amacımız 2017 sonu itibariyle borcumuzu sıfırlamak" diyor.


STAD = UMUT

Kulüp ve Beşiktaşların gündemindeki bir diğer önemli konu Beşiktaş Stadı… Stad için Beşiktaş Futbol Yatırımları ile IMG-Doğuş ortaklığı arasında bir anlaşma imzalandı. Mesut Urgancılar, rakam ifade etmemekle birlikte İstanbul Boğazı'nın bu kadar değerli bir yerinde olan stadın isim hakkı ve forma reklamı gelirlerinin çok yüksek olması gerektiğini, buradan büyük bir gelir elde etmek istediklerini anlatıyor. Ancak benim kulağıma gelen rakamlar ve yapılan projeksiyonlar doğruysa kulüp borçluluğunu ortadan kaldırabilir. Ancak yine de bunun o paraları verecek sponsor bulunmasına bağlı olduğunu söylemek gerekiyor.
Geçmişle ilgili söylenecek çok şey var ama Urgancılar da Beşiktaş Başkanı Fikret Orman gibi "Zamanı gelince" diyor. Anlayacağınız Beşiktaşlılar beklemeye devam edecek.


KARTAL YUVALARINDA GELİR COŞTU

Mesut Urgancılar, 13 aydır Beşiktaş yönetiminde olan Fikret Orman yönetiminin icraatlarına dair bazı rakamlar da verdi:


- Futbol takımında sezonluk yaklaşık 15 milyon dolar tasarruf sağlandı.
- Kartal Yuvalarının cirosu bir önceki sezona göre yüzde 65, karlılığı yüzde 66 arttı. Forma satışları da yine bir önceki sezona göre yüzde 29 arttı. FEDA Projesi kapsamında 200 bin ürün satışı gerçekleştirildi.
- Kombine satışları bir önceki sezona göre yüzde 85 arttı. Ayrıca maç bileti satışlarında da henüz sezon tamamlanmamasına ve Avrupa Kupaları'na gidilememesine karşın son dört yılın tamamlanmış sezon ortalamasına göre adet bazında yüzde 44, ciro bazında yüzde 25 artış sağlandı. Hatta rakamlar, 2009'daki son şampiyonluk sezonu gelirlerinin de adet bazında yüzde 25, ciroda yüzde 62 üzerinde.
- Son iki sezonda 9 maç saha kapatma cezası alıp 2 milyon 49 bin lira ceza ödeyen Beşiktaş'ın sahası bu sezon sadece bir maç kapandı ve karşılığında 85 bin lira ödendi
- Bayan voleybol takımında, Bahçeşehir Üniversitesi ile sponsorluk anlaşması yapıldı ve beş yıl için yaklaşık 13 milyon TL tasarruf sağlandı.
- Kartalcell abonelik sayısı yüzde 35 arttı.
- BJK Bonus getirileri yüzde 16 arttı.
- 256 abonesi olan BJK Dergisi'nin abone sayısı 27 bine ulaştı.
- Üyelik aidatı bin 200 liraya indirilince 2 bin kadar yeni üye başvurusu oldu. Yeni üyelerin yüzde 70'i üniversite mezunu. Geçmişte bu oran yüzde 40 idi. Yeni üyelik başvuruları ile yaratılan ek gelir 2 milyon 640 bin TL.
- Tüm branşlardaki sponsorluk, pazarlama ve özellikle de yeni stadyumun isim hakkı satışı ve pazarlamasıyla ilgili olarak IMG-Doğuş ile anlaşma sağlandı. Sadece stadyum ve buna bağlı sponsorluk gelirlerinde rakiplerinden 40 milyon dolar kadar geride olan Beşiktaş, yeni stadla rakiplerini yakalamayı planlıyor.


URGANCILAR KİMDİR?

Mesut Urgancılar, Mart 2012'de Fikret Orman'la birlikte göreve geldi. BJK Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü olarak görev yapan Mesut Urgancılar dünya otomotiv yan sanayisinin devlerinden ABD'li TRW Automotive Aftermarket'in Türkiye Genel Müdürü. Beşiktaş'taki görevi nedeniyle daha önce TRW'de sorumlu olduğu 29 ülkedeki başkanlık görevini bırakmış yani Beşiktaş için kariyerinde fedakarlıkta bulunmuş bir isim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Beşiktaş’ın 2017 hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN