Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Güney Kıbrıs için Türkiye'yi riske atmayız"

Rusya, Güney Kıbrıs'ın petrol aramalarında Türkiye'nin itirazını dikkate aldıklarının sinyalini verdi. Rusya Enerji Bakanı Novak "Türkiye'yle işbirliğimizi riske atmayız" dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın denizde petrol aramasına karşı yaptığı itirazlar uluslararası alanda destek buluyor. Türkiye, Kıbrıs'ın kıta sahanlığında yapılacak aramalarda KKTC'nin de payı olduğunu ve bunun dışındaki çözümleri istemediğini söylemişti. Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, Güney Kıbrıs'ın büyük şirketlerle ortaklık kurarak açık denizde yapmayı planladığı aramalar konusunda, "Türkiye ile olan işbirliğimizi riske atmayız" diye konuştu.

'MUTLAKA DİKKATE ALIYORUZ'
Novak, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 12'inci dönem toplantısına katılmak için geldiği Antalya'da Türk gazetecilerle sohbet etti. Kıbrıs'ın açık denizleriyle ilgili çözülmemiş bazı konuların bulunduğunu, Rusya olarak faaliyetlerde bunları mutlaka dikkate aldıklarını vurgulayan Novak, "Türkiye Cumhuriyeti ile eskiye dayalı işbirliğimiz var. Bu tarz durumlar ortaya çıktığı zaman dostça ilişkilerimizi her zaman dikkate alıyoruz. Kesinlikle iş prensiplerimizi ihlal etmeyi düşünmüyoruz" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Güney Kıbrıs için Türkiye'yi riske atmayız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN