Japonya nükleere geliyor

Giriş Tarihi: 23.4.2013

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, mayısta Türkiye'ye geliyor. Abe'nin ziyaretinde Sinop'a kurulacak nükleer santralle ilgili imzaların atılması bekleniyor. Abe'ye Japonya'nın TÜSİAD'ı da eşlik edecek

Geçen yılın sonunda göreve başlayan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Türkiye'ye geliyor. 28 Nisan'da Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacak Japon Başbakanı'nın çantasında enerji projeleri olacak. Bölgeye yönelik ilk resmi temasına Rusya'dan başlayacak olan Abe'ye, Japon firmaların yöneticileri ve patronları da eşlik edecek. Edinilen bilgilere göre, Abe'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin gündeme gelmesi planlanıyor. Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da ise nükleer enerji ile petrole yönelik konuların masaya yatırılması bekleniyor.

japon devleriyle gelecek

Başbakan Abe'ye, bölge turunda ise TÜSİAD'ın eşdeğer kuruluşu Japon İşadamları Federasyonu (Nippon Keidanren) ve Sumitomo Chemical Başkanı Hiromasa Yonekura ile enerji şirketi Nippon Oil'in Başkanı Fumiaki Watari danışmanlık yapacak. Japon basını, gezinin en önemli gündeminin nükleer olacağını belirtiyor. 4 Nisan'da Japon Nikkei gazetesi, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralle ilgili ihaleyi Mitsubishi ve Fransız enerji şirketi Areva SA'nın 22 milyar dolarlık bir maliyetle kazandığını açıklamıştı.

Nikkei gazetesi: İmza mayısta
Nikkei, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında mayısta yapılacak görüşmenin ardından sürecin resmiyet kazanacağını belirtmişti. Bunun üzerine Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleerde yarışın sürdüğünü söyleyerek, "Güney Kore bu yarıştan koptu. Çin ve Japonya iki ülke olarak ön plana çıktı" demişti. Abe'nin ziyareti sırasında masaya yatırılacak diğer konular arasında finans ve altyapının da olacağı kaydediliyor. Japon başbakan Ortadoğu temaslarında petrol ve doğalgazı görüşecek.

Dedesi, Adnan Menderes'i davet etti
Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ailesi Japon siyasetine yön veren isimlerden oluşuyor. 1950'li yıllarda Japonya'nın başbakanlığını yapan Abe'nin dedesi Nobusuke Kishi, Nisan 1958'de eski Başbakan Adnan Menderes'i Tokyo'da misafir etmişti. O dönemde ilk kez bir Türk başbakanı Japonya'ya gitmişti. Shinzo Abe'nin babası da eski Dışişleri Bakanı Shintaro Abe. O da 1983'te Türkiye'ye ziyarette bulunan ilk bakan unvanını almıştı. Abe'nin büyükbabası Kan Abe ise 1930'larda Japon siyaset dünyasına damga vurmuş isimlerden biriydi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya nükleere geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN