Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın karaborsaya düştü

Geçtiğimiz günlerde altının düşmesi sonucu talebin arttığı çeyrek altın, bu hafta yine yükselişe geçti. Darphanelerin altın vermemesi sonucu zor durumda kalan kuyumcular bu darphanenin çeyrek altın vermesi sonucu hafta başı itibariyle rahat bir nefes aldı.

Giriş Tarihi: 24.4.2013 10:54
Çeyrek altının tükenmesi sonucu altın bulamayan vatandaşa karaborsa dolandırıcıları el attı.

Karaborsaya düşen altınların kuyumcu esnafını kötü etkilediğini belirten Mustafa Tevfik Kürtüncü, "Altın son 3 yılın en düşük seviyesindeydi. Küçük altın ortalama 135 TL civarındaydı. Fakat satacak altın bulamıyorduk. Şu anda fiyat 145 TL. Darphane tarihinde en büyük şiparişi alarak 5 buçuk tonluk bir üretim gerçekleştirdi. Bugün itibariyle de piyasaya altın artık girdi. Çeyrek altının şu anda 145 TL'den satışını gerçekleştiriyoruz. Yani şu anda satış gayet güzel. Geçen hafta altına talep fazlaydı. Son 3 yılın en düşük seviyesindeydi. Talebte bir o kadar fazlaydı. Fakat altın bulamıyorduk bu yüzden vatandaşımızı mağdur ettik. Geçen hafta altın yokuğundan dolayı merdiven altı atölyelerde küçük altının üretilip satıldığına dair haberler aldık. Gerçekten devletimizin el atması gereken hususlardan bir tanesi de bu. Yani sahte altın basıldı. Orijinal olarak elinde bulundurulan altınlar ise 140 TLcivarında iken 150 -155 TL hatta 160 TL olarak satıldığını işittik. Bunlar kuyumculuk sektörüne olan güvenin sarsılmasına sebep oluyor." şeklinde konuştu.

Bu dönemde yanlış anlaşıldıklarını, sanki altın düştüğünden dolayı satılmıyor imajı çizildiğini, bunun da sektöre olumsuz yansıdığını dile getiren Kürtüncü "Böyle bir şey yoktu. Talep arttıkça anında kasada bulundurduğumuz tüm altın stoğumuz bitti. Darphane de altın vermediğinden dolayı böyle bir sorun gerçekleşti. Şu an için sorun yok. Küçük altında 10 TL yüzde 3-4'lük artış söz konusu. İşçiliksiz bileziklere halkımızın tam altın diye hitap ettiği altınlara da talep fazlaydı. " ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın karaborsaya düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN