Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayici ilanla arazi peşinde

Sanayicilerin akın ettiği Doğu ve Güneydoğu'da arazi sıkıntısı yaşanıyor. Gaziantep merkezde yer bulamayan işadamları yerel gazetelere "yatırım için arazi aranıyor" ilanı vermeye başladı

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Çözüm süreciyle oluşan iyimser hava Doğu'nun ekonomik potansiyelini ortaya çıkardı. Bölgede arazi fiyatları son bir yıl içinde önemli oranda arttı. Girişimcilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan şehirlerde yatırıma uygun arazi bulmak neredeyse imkânsız. Artık birçok şehirde yatırımcılar yerel gazetelere ilan vererek arazi aramaya başladı. Ağırlıklı olarak arazi alım-satımı yapan emlakçılar, "Fiyatlarda büyük bir artış var. Süreç böyle devam ederse iki yılda rakamlar ikiye katlanır" dedi. Başta Diyarbakır olmak üzere Şanlıurfa, Gaziantep gibi sanayileşen illerde merkeze yakın arazi bulmak artık mümkün olmuyor. Yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte Mardin, Batman, Şırnak gibi illerde de yıllardır yaşanan durgunluk yerini ekonomik canlılığa bıraktı.

BEŞ YILDA 50 MİSLİ ARTIŞ
Çözümün etkisiyle yabancıların da bölgeye ilgisi arttı. İki Alman şirket Diyarbakır'da kimya fabrikası kurmak için en az 10 bin metrekarelik arazi aramaya başladı. GAP Bölgesi'nin liderinin Diyarbakır olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, şöyle devam etti: "5 yılda Diyarbakır merkez ve yakın bölgelerde fiyatlar yaklaşık 50 misli arttı. Bu rakamların önümüzdeki 2 yılda ikiye katlanacağını tahmin ediyoruz."

İMARLI ARSANIN DÖNÜMÜNE 950 BİN TL
Hakan Erilkun, Diyarbakır'ın bölgede değer artışı lideri olduğuna dikkat çekti. Son 1 yıldır şehirde talebin yüzde 35-40, fiyatların ise 40-50 oranında arttığını söyledi. Erilkun, "Diyarbakır'da şehir merkezine yakın lokasyonda imarlı arsalar dönümü 950 bin TL'den alıcı buluyor. Tarlalara da yoğun ilgi var. Tarlalar, gelecekte şehrin gelişeceği noktaları göz önünde bulundurarak daha hesaplı yatırım yapmayı düşünenlerin gözdesi oldu. Merkeze 30 dakika mesafede bulunan bir tarlanın dönümü şu sıralar 65 bin TL seviyelerinde."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayici ilanla arazi peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN