Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank 164 milyar TL aktife ulaştı

Giriş Tarihi: 25.4.2013

Akbank'ın ilk çeyrek kârı faiz ve komisyon gelirlerinin etkisiyle yüzde 56 artarak 873 milyon a çıktı. Aktifleri de 164 milyarı buldu

Akbank'ın ilk çeyrek net kârı, faiz ve ücret komisyon gelirleriyle, ticari kârın da etkisiyle yıllık yüzde 56 artarak 873 milyon lira oldu. Net faiz gelirleri ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 38 artışla 1.57 milyar lira olan bankanın, ücret ve komisyonlardan aldığı para da yüzde 40.4 artışla 544 milyon liraya çıktı. Akbank'ın toplam aktifleri 164 milyar TL'yi geçti. Bankanın Türk ekonomisine nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla sağladığı destek de geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 26 büyüyerek 117 milyar TL'yi aştı. İlk çeyrek sonuçlarını yaptığı yazılı açıklamayla değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, toplam nakdi kredilerini 2012 sonuna göre yüzde 4.3'lük artışla 96 milyar liranın üzerine çıkardıklarını belirterek, "KOBİ dahil toplam ticari kredilerimizin büyüklüğü 60 milyar lirayı aştı" dedi.

Müşteri odaklı bankacılık

Geçen yıl Akbank üst yönetimiyle birlikte müşteri ziyaretleri için 20'den fazla şehre gittiklerinin altını çizen Binbaşgil, "Müşteri odaklı bankacılık stratejimizin temelini oluşturuyor. Sahada birebir müşterilerimizle buluşarak güncel gelişmeleri paylaşıyoruz" dedi. KOBİ dahil toplam ticari kredilerinin büyüklüğünün 60 milyar TL'yi aştığını kaydeden Binbaşgil, kredilerin aktifler içindeki payını artırmaya devam ettiklerini belirtti. Binbaşgil, birinci çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranlarının da yüzde 1.3 ile sektördeki en düşük oranlardan biri olduğunu kaydetti. Genel Müdür, takipteki kredilere yüzde 193 karşılık ayırdıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank 164 milyar TL aktife ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN