Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığa turizm darbesi

Türkiye'nin bacasız sanayisi turizm atağa kalktı. İlk çeyrekte turist sayısı yüzde 22.5 arttı. Cari açığa darbe etkisi yaratacak turizmde hedefler yeniden yazıldı. Turizmciler "Kongre turizmi, THY ve İsrail özrü etkili oldu" diyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Turizmde ilk üç ay rakamları yüz güldürdü. Martta turist sayısında yaşanan yüzde 22.5'lik artış, cari açığa da darbe vuracak. Turizmciler trendin devam etmesi durumunda yıl sonu hedeflerinin rahatlıkla aşılacağını söylüyor. Yükselişte kongre ile paskalya gibi dini turizmde yaşanan artış etkili oldu. Ayrıca Türk Hava Yolları'nın transit yolcularının bir günlük konaklamaları da rakamlara olumlu yansıdı. Bu dönemde sadece İsrail'den gelen turist sayısı yüzde 138 arttı. Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Mavi Marmara öncesi 500-600 bin arasında olan İsrailli turist sayısının halen 50-60 binlerde seyrettiğini belirterek, "Özrün ardından yaşanacak normalleşmeyle birlikte kısa sürede eski rakamları yakalarız" dedi. Bayındır, "Türkiye için yüzde 5, İstanbul için ise yüzde 10'luk hedefi aşarız" diye konuştu.

ORTADOĞU ÇOK CANLI

Ortadoğulu turistlerin Türkiye'ye ilgileri de her geçen gün artıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, "Kongre turizminde büyük canlılık yaşanıyor. Ortadoğu, İsrail, İran, Irak'tan yoğun talep alıyoruz. THY'nin seferleri de sektörü olumlu etkiledi" dedi.

Atağa kalkan Gürcistan 2'nci sırada
Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı martta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.06 artışla 1.84 milyona çıktı. İlk çeyrek büyümesi ise yüzde 22.52 oldu. Bu dönemde Almanya ilk sırada yer alırken, Gürcistan ikinci, Suriye ise 3'üncü oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığa turizm darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN