Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NBAD, bankacılıkta 'yatırım'a geliyor

Türkiye'yi uzun zamandır izleyen National Bank of Abu Dhabi'nin CEO'su Tomalin "Bölgesel ticareti artırmak için yatırım bankacılığına geleceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Küresel ekonomik krizde Avrupalı ve ABD'li bankalar birbiri ardına zarar açıklayıp, kadrolarını daraltırken Türkiye'deki büyüme Araplar'ın ilgisini çekiyor. Lübnan merkezli Bank Audi, Kuveytli Burgan Bank, Suudi National Commercial Bank ve Katarlı Commercial Bank of Qatar'ın ardından bu kez Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük bankası National Bank of Abu Dhabi (NBAD), rotasını Türkiye'ye kırdı. Abu Dhabi merkezli NBAD, uzun süredir radarına aldığı Türkiye'ye yatırım bankacılığı ile girmeye hazırlanıyor.

'Yüksek rekabet var'
Türkiye'ye mevduat bankacılığı ile girmeyi istediklerini ancak rekabet nedeniyle bunun mümkün olamayacağını anlatan NBAD'ın CEO'su Micheal Tomalin, "Uzun zamandır yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim odaklanacağımız bir pazar. Türkiye'de ticaretin finansmanı için yatırım bankası kurmayı düşünüyoruz" dedi. Önce Türkiye'de ortalama 70 şubeli bir bankayı bünyelerine katmayı düşündüklerini anlatan Tomalin, "Ancak perakendede olacaksak büyük olmak gerektiğine karar verdik. Türkiye'de büyük bankalar var. 1.000 şubeli bankalarla rekabet etmek çok zor" diye konuştu. Yatırım bankacılığıyla hedeflerinin bölgesel ticarete odaklanmak olduğunun altını çizen Tomalin, "Amacımız Ortadoğu ve Türkiye arasındaki sermaye akışı ile ticaretin içinde olmak istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NBAD, bankacılıkta 'yatırım'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN