Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu nasıl birlik!

İhracatçılar arasında 'insider trading' kavgası çıktı. Birlik yönetimlerinin, üyelerinin ticari sırlarına ulaşıp haksız rekabet sağladığı iddia ediliyor

Giriş Tarihi: 27.4.2013
İhracatçılar arasında yeni bir kavga başladı. Kulislerde birliklerin yönetim kurullarının, borsadaki 'insider trading'e (içerden öğrenenlerin ticareti) benzer şekilde üyelerinin 'ticari sır'larına ulaşarak kendilerine menfaat sağladıkları iddia ediliyor. İhracatçılardan bazıları birliklerindeki gizlilik ihlalleriyle ilgili dava açtı. Anadolu'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir ihracatçı birliğinin iki üyesine dava açıldı. Yargıya da taşınan iddialara göre, başkan ve yönetim kurulu temsilcileri, aynı sektörde faaliyet gösterdiği birlik bünyesindeki üyelerin bilgilerine ulaşıyor. Üyelerin hangi ülkeye, hangi ürünü ne fiyatta sattığını anlık verilerle görüyor. Bu sayede kendi şirketlerinin fiyat ve hedef ülke politikasını güncelliyor.

ŞİKâYET VAR İNCELEME BAŞLADI
SABAH'a
konuşan birlik başkanı olayı doğrulayarak şöyle dedi: "Üyelerimizden gelen şikâyet doğrultusunda inceleme başlattık. Kendileri de ticaret mahkemesine giderek dava açmış. Yeni girdikleri pazarlara ilişkin ticari sırlarının başkalarının eline geçtiğini düşünüyorlar. Bu sızma gümrük kapılarından veya lojistik firmalarından da olabilir."

57 BİRLİK 50 BİN ÜYE
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altında faaliyet gösteren ihracatçı birliklerinin sayısı 60'ı buluyor. Sektörel bazda faaliyet gösteren 20 birliğe üye ihracatçı sayısı 50 bin. Temelleri 50 yıl önce atılan organizasyonun amacı üyelerin mesleki dayanışmasını sağlamak ve dış piyasalardaki gelişmelerin yakından takip edilmesine olanak sağlamak.

DENETİMLERİN ARTIRILMASI GEREK
Davayı açan taraflar sızdırmanın birlikten yapıldığını ifade ederek şu açıklamayı yapıyor: "Yasa gereği bütün bilgilerimizi paylaşıyoruz. Ancak paylaştığımız yöneticiler de bizimle aynı sektörde faaliyet gösteriyor. Bize birlik yöneticilerinin bu bilgileri görmesinin yasak olduğu söyleniyor. Personele 'Getir şu firmanın evraklarını' dediğinde o bilgiler önüne geliyor. Denetim artmalı."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu nasıl birlik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN