Kemer sıkma düellosu

Krizlerde ölüm reçeteleriyle kemer sıktıran IMF, genişlemeci politikasını ilk İspanya'da test edecek. Ülkeye sunulan yeni reform paketiyle bu kez kemerler gevşetiliyor. Kamudaki açıkla savaş ise iki yıl sonraya ertelendi

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Ölüm reçeteleriyle ülkelere kemer sıktıran Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni politikasını ilk olarak İspanya'da test edecek. 2013'e ilişkin ekonomik büyüme hedefini düşürerek yüzde 1.3 daralma bekleyen İspanya'da yeni reform paketi açıklandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos ve Maliye Bakanı Cristobal Montoro'nun ilan ettiği kararlardaki "gevşeme" dikkat çekti. Yeni pakete göre 2014'te kamu açığının yüzde 3'e düşürülmesi hedefi ise iki yıl ertelendi.

IMF ÇİZGİSİNE UYUYOR

Erteleme ekonomi çevrelerince eleştirilirken İspanya hükümeti, "Avrupa Komisyonu veya Uluslararası Para Fonu gibi kurumların yaptığı revizyonların çizgisine karşılık verdiğini" savundu. Büyüme odaklı politikalar öneren IMF'ye Avrupa Merkez Bankası (ECB) itiraz etti. IMF Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton, Avrupa ekonomisindeki tehlikeli gerilemeyi engellemek için, büyüme beklentilerinin kararlı bir şekilde güçlendirilmesi gerektiğini belirtmiş, ECB üyesi Joerg Asmussen ise bu teze karşı çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemer sıkma düellosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN