Pegasus BIST'e çıktı

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Yüzde 34.5'ini halka arz eden Pegasus, BIST'teki ikinci havayolu şirketi oldu. Arzdan 650 milyon liralık gelir elde edildi. Ali Sabancı, "8 yılda Avrupa'nın en hızlı büyüyen şirketi olduk" dedi

Esas Holding iştiraklerinden Pegasus Hava Yolları, Borsa İstanbul'da (BIST) düzenlenen gong töreninin ardından "PGSUS" koduyla işlem görmeye başladı. Bu işlemle Pegasus, Türk Hava Yolları'nın ardından borsadaki ikinci havayolu şirketi oldu. Pegasus'un borsaya açılışında ilk işlem gongunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sermaye Piyasaları Kurumu Başkan Vekili Bülent Gökrem, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Kamışlı, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ile birlikte çaldı. Hisselerinin yüzde 34.5'ini halka açan şirket, arzdan 650 milyon liralık gelir elde etti. BIST Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, arz gelirinin 500 milyon lirasının sermaye olarak şirkette kalacağı bilgisini verdi.

8 YILDA DEV OLDU

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Kasım 2005'te yola çıktıklarını belirterek, şunları söyledi: "8 yıl içinde çok hızlı büyüme elde ettik. Hatta iki yıl üst üste Avrupa'nın en büyük 25 havayolu şirketi arasında yer aldık. 'Avrupa'nın En Hızlı Büyüyen Havayolu' unvanını da kazandık."

BIST Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, önümüzdeki dönemde Pegasus Hava Yolları benzeri, büyük ve önemli halka arzlar gerçekleştirileceğini söyledi.

Pegasus'un halkta arz gongunu Bakan Binali Yıldırım, SPK Başkan Vekili Bülent Gökrem, BIST Başkanı İbrahim Turhan ve Esas Holding yöneticileriyle birlikte çaldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pegasus BIST'e çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN