Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 milyarlık yatırım onayda

Çözüm süreci ve yeni teşvik sistemi Doğu'da yatırıma doping etkisi yaptı. 13 milyar liralık yatırımın önemli bir kısmı imza bekliyor

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçtiğimiz günlerde 17 bin kişiye iş imkânı sağlayacak 12.9 milyar liralık yatırımın teşvike bağlandığını söyledi. Yatırıma başlamak için canla başla çalışan işadamları bürokratik engelleri aşmak için yeni bir maratona başladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre, mart ayında 504 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. İşadamları, asıl mücadelenin teşvik belgelerinin alınmasından sonra başladığını düşünüyor. Çünkü onlar için bürokrasiyi aşmak tesis yatırımı yapmaktan daha zor.

TEŞVİKTEN İŞ ÇIKIYOR

Verilen teşviklerle 17 bin 622 kişiye istihdam öngörülüyor. Martta düzenlenen yatırım teşvik belgesi, adet bazında yüzde 44, öngörülen sabit yatırım tutarında yüzde 281 arttı. Teşvik belgelerinin 479'u yerli, 25'i uluslararası sermayeli şirketler için düzenlendi. Sabit yatırımın 2.5 milyar lirasının uluslararası, 10.3 milyarının ise yerli sermayeli şirketler tarafından yapılması öngörüldü. Yeni teşvik sistemine geçilen 20 Haziran 2012'den bu yılın mart ayı sonuna kadarki dönemde ise 60.5 milyar lira tutarında 3 bin 839 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini bildiren Çağlayan, bu teşvik belgelerinde toplam 141 bin 213 kişilik istihdam öngörüldüğünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 milyarlık yatırım onayda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN