Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsiz Avrupa'da dolaşmadı

Giriş Tarihi: 30.4.2013

Avrupalılar işsizlik yüzde 12'ye tırmansa da 'bir başkadır benim memleketim' diyerek kendi ülkelerini terk etmiyor. Kişilerin serbest dolaşımına izin verilmesine rağmen doğduğu ülke dışında yaşayanların oranı yüzde 3'te kaldı

İşsiz sayısının 19 milyona, oranının da yüzde 12'ye tırmandığı Avrupa'da serbest dolaşım olmasına rağmen ülke değiştirenlerin sayısı hemen hemen hiç artmadı. Özellikle Güney Avrupa'daki kötü gidişata rağmen AB vatandaşları ülkelerini değiştirmedi. ABD'de kendi doğduğu eyalet dışında yaşayanların oranı yüzde 30 iken, AB içinde bu oran yüzde 3'te kaldı.

LÜKSEMBURG BİR NUMARA
İşsizlik oranı İspanya'da yüzde 27, Yunanistan'da yüzde 27.2'yi bulmasına rağmen mobilite düşük. İşsizliği yüzde 5'lerde olan Almanya gibi ülkeler olmasında rağmen kimse kendi memleketini bırakmak istemiyor. En az yabancının yaşadığı ülke yüzde 0.3 ile Bulgaristan. Avrupa'nın başkenti Lüksemburg yüzde 26.9 ile listenin ilk sırasında. Güney Kıbrıs Rum Kesimi de yüzde 12.5 ile ikinci sırada yer alıyor. Avrupa'nın iyi durumda olan ekonomilerinden Almanya, Avusturya ve Hollanda göç konusunda temkinli davranıyor. Bu ülkeler diğer AB vatandaşlarını sosyal devlet haklarını kullanmakla suçluyor.

DİL EN BÜYÜK SORUN
Başka ülkede yaşama konusunda en büyük engel ise dil. Güney Avrupa ülkelerinin vatandaşları dil öğrenme konusunda Kuzey ve Orta Avrupa kadar iyi durumda değiller. Bu nedenle başka bir ülkede iş bulmada sıkıntı yaşıyorlar.

SADECE 830 BİN KİŞİ YER DEĞİŞTİRDİ
Avrupa'da 2011-2012 arasında 830 bin kişi yer değiştirdi. Artış oranı ise yüzde 5.07'de kaldı. Avrupa'nın en fazla göç alan ülkelerinden Bulgaristan artış hızı en yüksek ülkeler arasına girdi. Bulgaristan'da başka AB ülkelerinden gelenlerin oranı yüzde 36.9 arttı. Lüksemburg yüzde 19.6 artış yakaladı. İrlanda'da ise artış oranı yüzde 16.2 olarak gerçekleşti. En sert düşüşü yüzde 44.5'le Litvanya yaşadı. Letonya da yüzde 16.8 ile en hızlı terk edilen ülke oldu. Kişi sayısında en büyük artış ise 241 bin 248 ile İngiltere'de yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsiz Avrupa'da dolaşmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN