Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar borsada erkeklere nal toplattı

Borsa İstanbul Araştırma Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kadın yatırımcılar borsada erkek yatırımcılardan daha fazla getiri elde ediyor.

Giriş Tarihi: 30.4.2013 15:14
Borsa İstanbul Araştırma Müdürlüğünden Orhan Erdem, Evren Arık ve Serkan Yüksel tarafından bireysel yatırımcı profilinin ortaya çıkarılması ve modellenmesi amacıyla yapılan çalışma sonuçlarından derlenen bilgilere göre, borsada kadınlar erkeklere göre daha az işlem yapıyor ve daha çok kazanıyorlar.

Çalışmada, Ocak 2011-Aralık 2012 dönemi için, portföyünde en az bin lira değerinde pay senedi bulunan ve bu zaman aralığında en az birer işlem yapmış olan 250 bin yerli bireysel yatırımcıdan seçilen 20 bin yatırımcının; demografik karakteristikleri, pay senedi devir hızı, portföy büyüklüğü ve getiri performansları açısından değerlendirildiği belirtildi.

Çalışmada yer alan verilere göre kadın yatırımcıların yaş, hisse senedi taşıma vadesi ve portföy büyüklüğü olarak erkek yatırımcılardan daha önde olduğu görülüyor. Yapılan modellemede kadın yatırımcıların ortalama portföy büyüklüğü 90 bin 810 dolar olurken, erkek yatırımcıların ise 68 bin 92 dolar oldu. Ayrıca kadın yatırımcıların işlem devir hızının ortalama yüzde 73,3, erkek yatırımcıların ise yüzde 121,2 olması dikkati çekiyor.

Bireysel yatırımcıların yüzde 70'inin BIST 100 endeksinden daha az getiri elde ettiklerinin görüldüğü çalışmada yatırımcıların portföy büyüklüğü arttıkça getiri performansının da artması da dikkati çekiyor.


NE KADAR ÇOK İŞLEM, O KADAR AZ GETİRİ

Çalışmanın sonuçlarına göre, hangi açıdan bakılırsa bakılsın pratikte sık sık işlem yapmak yerine uzun vadeli pozisyon almanın getiri açısında en önemli unsur olduğu bir kez daha görülüyor.

Yatırımcıların işlem yapma sıklığının göstergesi olan işlem devir hızı ile getiri arasında ters korelasyon olduğunun görüldüğü çalışmada, kadınların daha yüksek getiriyi daha az işlem devir hızı ile sağladıkları kaydedildi. Nitekim işlem devir hızı kadın yatırımcıların neredeyse iki katına çıkan erkek yatırımcılar, ortalama piyasa getirisinin yüzde 0,31 oranında altında getiri elde ederken, kadın yatırımcılarda bu rakam yüzde 0.16'da kaldı.

Bireyler, işlem miktarlarına göre 5 gruba ayrıldığında ise daha çok işlem yapanların daha az kazandıkları görülüyor. İşlem sayısı azaldıkça getiri oranları da artıyor.

Nitekim gerek Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, gerekse Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan neredeyse yaptıkları tüm konuşma ve açıklamalarda uzun vadeli yatırım yapmanın önemine ve bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında profesyonel destek almaları konusuna dikkati çekmeleri araştırma sonuçlarının ardından daha iyi anlaşılıyor.

Uzmanlar yatırımcıların hisse senedi piyasasını uzun vadeli yatırım aracı olarak görmeleri için finansal okur yazarlığın artırılması gerektiğini belirterek, bu konuda yöneticilerin de aynı fikirde olduklarını gördüklerini ve önümüzdeki günlerde yeni adımlar atılacağını kaydediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar borsada erkeklere nal toplattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN