Milli içeceğimizden dünya pazarlarına…

Giriş Tarihi: 2.5.2013 09:02

Yaklaşık bir hafta önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nda söylediği, “Milli içkimiz ayrandır” sözü, tüm gözleri bir kez daha süt ve süt ürünleri sektörümüze yöneltti.

İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Başbakan'ın bu sözlerinin, son bir aydır hareketli günler yaşayan sektöre doping olduğunu ve birkaç gün içinde ayran satışlarının artmaya başladığını hemen belirtmek lazım.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği'nin (ASÜD) verilerine göre, ambalajlı ayran tüketimi son 5 yılda %83 artışla 442 bin tona ulaşmış. ASÜD Başkanı Harun Çallı, yapımı kolay olduğu için evlerde yapılan ayran da dahil edildiğinde toplam tüketimin 750 bin ton gibi yüksek bir rakama çıktığını söylüyor. Çallı'ya göre, süt ve süt ürünleri ihracatının kapısının aralandığı Avrupa'ya da yakın zamanda ayran satmaya başlayacağız.

Bazılarına göre bunu başarmak çok zor. Ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum ve AB'ye süt ve süt ürünleri ihracatının zor olduğunu düşünenlere biraz farklı pencerelerden bakmalarını öneriyorum. Cezayir örneğinde olduğu gibi… AB'ye ihracat izni haberlerinin hemen sonrasında Türkiye ile Cezayir arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde bu ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatına başlayacağımız haberini aldık.

Yine geçtiğimiz günlerde Rosselhoznadzor (Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi) Başkanı Sergey Dankvert, Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan hayvan ürünleri, süt ve süt ürünleri ithalatına getirilen bir kısım denetim ve sınırlamalarla doğan boşluğu Türkiye'nin doldurma şansı olduğunu açıkladı. Dankvert, gerekliliklerin karşılanması durumunda önce Türkiye'den AB'ye ihracat izni alan firmalar olmak üzere diğerlerine de incelemelerin ardından Rosselhoznadzor'un gerekli sertifikasyon izinlerini vereceğini kaydetti.

Çin ile yapılan görüşmelerde de süt ve süt ürünleri, konuşulan konuların ilk sıralarında yer alıyordu. Çin'de süt üretiminde yaşanan önemli artışa rağmen, özellikle ekonomide ve bağlantılı olarak tüketimde güçlü bir artış beklenmesinden ötürü süt tozları ve peynir altı suyu türevleri ithalatının bu yıl yine artması bekleniyor. İmzalanan "Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" ile iki ülke arasında tesis edilecek denetim ve standart birliği sayesinde öncelikli ürünler olarak belirlenen süt ve süt ürünleri ihracatının da önü açılmış olacak.

Bunlar önemli gelişmeler ve hepsinin de AB'ye ihracat kapısının açılmasından hemen sonra gerçekleşmesi bir tesadüf değil. Bu konuda yoğun gayret sarf eden ASÜD'ü ve Bakanlığı kutlamak lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli içeceğimizden dünya pazarlarına…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN