Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York'ta evsiz alarmı

ABD'de evsiz sayısı son 11 yılda hızla artarak 750 bini geçti. Bu kişilerin 50 bini ise gücün sembolü New York'ta yaşıyor

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Yeni dünya olarak anılan Amerika'da evsiz sayısı hızla artıyor. Son 11 yılda ülkede yaşayan evsizler 750 bini geçerek rekor sayıya ulaştı. En çok evsiz ise refah ve ekonomik gücün sembolü olarak bilinen New York eyaletinde yaşıyor. Burada evsizlerin sayısı 11 yılda yüzde 61 artışla 50 bini geçti. Bunların yarısını ise Afrika ve Latin Amerika kökenliler oluşturuyor. Her geçen gün sayıları artan evsizlerin yarısı derme çatma barınaklarda kalırken geri kalanı ise sokak, köprü altı ve tren istasyonlarında yaşıyor. Amerikan Seçim Bürosu'nun resmi internet sayfasındaki analizler, New York'taki evsizlerin son dönemdeki artış sebeplerini, barınma giderleri ve kiraların ödenmesindeki güçlüklere bağlıyor. Diğer nedenler arasında, mahkeme kararıyla evden çıkarılma, evin kalabalık oluşu ve aile içi şiddet gibi durumlar gösteriliyor. New York sokaklarındaki her 5 evsizden 4'ünü erkekler oluştururken, bunların çoğunda zamanla ruhsal bozukluklar başladığı gözleniyor. New York'taki evsizlerin yüzde 60'ı ise yaşamak için Manhattan sokaklarını tercih ediyor.

'Esrar için paraya ihtiyacım var"
New York'un Times Meydanı'ndaki evsizlerin taşıdığı pankartlar, özellikle turistleri şaşırtıyor. Burada bazı evsizlerin taşıdığı "Esrar için paraya ihtiyacım var" yazısı bir dilenme şekli olarak görülüyor. Ülkede esrar ve benzeri uyuşturucuların kullanımı yasak olmadığı için polisler herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'ta evsiz alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN