Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin Türkiye'de maden buldu

Çin Türkiye doğaltaş pazarını keşfetti. Bin 500 atıl ocağı ekonomiye kazandıran Çinler'in desteğiyle ihracatta rekor artış oldu

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Türkiye'de birçok sektörün korkulu rüyası haline gelen Çin, Türk doğaltaş ve mermer madenciliğini uçurdu. Çinli şirketler, Türk mermer ocaklarını özel anlaşmalarla kendilerine bağladı. 2012'de ülkeden gelen mermer talebi 1 milyar doları aştı. Türkiye'nin bu alandaki toplam ihracatıysa geçen yıl 1.9 milyar dolara ulaştı.

BAĞIMLILIK RİSKLİ

Dünyanın bir numaralı mermertraverten ihracatçısı konumuna yükselen Türkiye'nin hedefi, işlenmiş doğaltaş sektöründe büyümek ve ihracat pazarlarını çeşitlendirmek. Çin'in Türkiye'deki madenlerin peşine düşmesindeki en önemli nedense, yüksek iç talep. Türkiye'deki yasal düzenlemeler, taşın kalitesi ve üretim modellerinde yapılan yenilikler de sürece katkıda bulundu. Ancak mermer ve doğaltaş ihracatçısı, pazarın tek bir ülkeye bağımlı hale gelmesinden de endişeli. Bu kapsamda özellikle Hindistan ve Amerika pazarlarına yoğunlaşan sektör oyuncuları, bu ülkelerde daha aktif konuma yükselmeye başladı. Hindistan pazarının önemine vurgu yapan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Özer, şunları söyledi: "Hindistan'da doğaltaş ithalatına yönelik kotalar var. Biz bu kotaları diplomatik temaslarla önemli ölçüde aştık. 2014'te ise bu kota kalkacak. Böylece iki ülke arasında bizim taşlarımızı almak için kıyasıya rekabet yaşanacak. Bu da bize fiyat avantajı olarak yansıyacak. Pazarımızı alternatifli yapıya dönüştüreceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin Türkiye'de maden buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN