Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet rekoru

Yılda 150 milyon yolcusuyla dünyanın en büyüğü olacak 3'üncü havalimanının ihalesi, Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı. 25 yıllığına 22.1 milyar euro kira bedeli teklif eden Cengiz-Limak-Kolin-Mapa-Kalyon, KDV ve yatırım dahil 36.1 milyar euro harcayacak

Giriş Tarihi: 4.5.2013

Dünyanın en büyüğü olacak İstanbul 3'üncü havalimanı ihalesine çılgın teklif geldi. Kıyasıya çekişmenin yaşandığı ihalede 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22.1 milyar euroyla Cengiz-Limak-Kolin- Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi. İhale Komisyonu Başkanı Funda Ocak'ın "Bugün hep birlikte tarih yazacağız" sözü gerçek oldu. 'Çılgın ortaklar' yüzde 18'lik KDV ve 10 milyar euroluk yatırım bedeliyle birlikte 36.1 milyar euro (85 milyar TL) ödeyecek. 4.5 saat süren ihaleye gelen fiyat Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. 'Çılgın ortaklar' bedeli 25 yıla bölerek eşit taksitle ödeyecek. Bu da her yıl neredeyse 1 milyar euro taksit anlamına geliyor. İhale, DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayıyla sonuçlanacak. İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanı ihalesi dün Ankara'da yapıldı. İhaleye TAV, IC-Fraport ortak girişim grubu, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortak girişim grubu ve Makyol İnşaat teklif verdi. Kira bedeli üzerinden yarışan şirketler açık artırmaya en yüksek teklif olan 20 milyar eurodan başladı. Katılımcıların hızlıca fiyat yükseltmeleri Komisyon Başkanı Funda Ocak'ın da dikkatini çekti. Ocak, "Tekliflerin hızına yetişemiyorum" diye konuştu.

2018'DE AÇILACAK

Limak-Kolin-Cengiz-Kalyon-MAPA OGG adına konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Toplam 10 milyar 247 milyon euro yatırım yapacaklarını belirterek, "Finansman modeline göre yüzde 20 özsermaye eklenmesi gerekiyor. İnşaata 1 yıl içinde başlamayı hedefliyoruz. 2018 sonuna doğru hizmete açacağız. İhale bedelini 25 yıla bölünerek eşit olarak ödeyeceğiz. Finansmanda sorun olmayacak" dedi. İhale sonucunun açıklamasının hemen ardından salona gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Allah güç kuvvet versin, bu ciddi yatırımı yapanlara" dedi. Yıldırım, toplam yatırım bedelinin 90 milyara çıkacağını söyledi.

YENİKÖY-AKPINAR ARASINDA

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, havalimanının Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar Köyü arasında olacağını söyledi. Birdal, havalimanının 76.5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılacağını bildirdi.

Çılgın ortaklar
Cengiz, Kolin ve Limak birlikteliği Türkiye'nin son dönemdeki özelleştirme ve altyapı projelerinde ismi en fazla öne çıkan ortak girişim grubu oldu. 'Çılgın ortaklar' neredeyse girdikleri tüm ihaleleri kazandı. Ortaklığın temeli Limak ve Kolin'le Gaziantep-Şanlıurfa ve Ankara-Pozantı ile Karadeniz Sahil Yolu Projesi'nde start aldı. İkiliye daha sonra Cengiz İnşaat da yüksek hızlı tren projesiyle dahil oldu. Üç çılgın ortak yeni hedef olarak enerjiyi seçti. 2010'da Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım'ı alan üçlü, geçen yıl da 546 milyon dolara Akdeniz, 1.9 milyar dolara da Boğaziçi Elektrik'i aldı. Konsorsiyumun bir diğer ortağı MNG Holding'in iştiraki Mapa İnşaat da son yıllarda yapılan gözde ihalelerdeki atağıyla dikkat çekiyor. Mapa özellikle demiryolu projelerinde ekibin sıkı birlikteliğinin partneri oldu. Kalyon İnşaat ise İstanbul'da metrobüs yolunun inşaatı projesiyle tanınıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN