Doğu'da torpille oda aranıyor

Çözüm süreci Doğu'da trafiği artırdı. Yatırıma niyetlenen işadamları Diyarbakır'a hücum edince oteller doldu. GÜNSİAD Başkanı ve Liluz Otel'in sahibi Bedirhanoğlu, "Arayıp oda için torpil isteyenler bile var" dedi

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Çözüm sürecinin ardından başlayan iyimser ortam her sektörde olduğu gibi turizmi de canlandırdı. Çok değil bir-iki ay önce yüzde 30-40 doluluk oranını "bayram" sayan bölgedeki oteller, çözüm sürecinin başlamasıyla tam kapasiteye çıktı. Terör eylemlerinin azalmasıyla, şirketler de bayi toplantılarını bölgede yapmaya başladı. Yerli ve yabancı turistlerin de "artık güvenli" diyerek tatil programlarına Doğu illerini alması otellerde oda bulma problemini ortaya çıkardı. Öyle ki bazı işadamları arasında otel sahiplerini, "Misafirlerimiz var. Bize torpil yapsan" diye telefonla arayanlar bile oldu. Özellikle bölgenin merkezi Diyarbakır'daki doluluk, tüm 5 yıldızlı otellerde hissediliyor. Güneydoğu Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı ve Liluz Oteli'nin sahibi olan Şahismail Bedirhanoğlu, işadamı arkadaşlarının boş oda için kendilerini aradıklarını söyledi. Bedirhanoğlu "Bölgeye yılda 20 bin ziyaretçi gelirdi. Çözüm süreciyle birlikte hem iş dünyası hem de turistler akın akın etmeye başladı. Otel müdürüm, odaların tamamen dolu olduğunu söylüyor. Bunu başkası söylese abartıyor derdim" diye konuştu.

YURTDIŞI TALEBİ ARTACAK

Tur Operatörleri Platformu sözcüsü Cem Polatoğlu da daha önce yaptığı açıklamada, yabancı turistlerin çözüm süreciyle Doğu turlarına rağbet göstermelerini beklediklerini ifade etmişti. Öte yandan yurtdışındaki Türkler'in, daha önce Ege'yi tercih ederken artık tatil rotalarına Doğu'yu da aldıkları belirtiliyor.

YENİ TREND DOĞU'DA TOPLANTI
Şahismail Bedirhanoğlu, doluluğun bir nedeninin de Doğu'nun artık kurumsal toplantılarda trend mekân haline gelmesi olduğunu söyledi. Şirketlerin bayi toplantılarını Diyarbakır'da yapmaya başladığını anlatan Bedirhanoğlu, işadamı dernekleri ve federasyonların da aynı modayı takip ettiğini ifade etti. Bölgeye ilk geziyi Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu yapmıştı. Ardından diğer kurumlar da Diyarbakır başta olmak üzere bölgeye gidiyor. Son olarak da Müstakil İşadamları ve Sanayiciler Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu toplantısını 6 Mayıs'ta Batman'da yapma kararı aldı. Öte yandan tur operatörleri de çözümün ardından yıllık 20 bin turist sayısının 100 bine çıkacağını öngörüyor.

2023 HEDEFLERİNE ERKEN ULAŞIRIZ
Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan çözüm süreciyle 2023 hedeflerine de erken ulaşılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın önceki gün 2023 hedeflerinin revize edilebileceğine yönelik açıklamalarına bölgeden de destek geldi. Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin 2017'de biteceğini ve çözüm sürecinin de katkısıyla Türkiye'nin 2023 hedefine daha erken ulaşılabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'da torpille oda aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN