Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell Usain Bolt'lar yetiştirecek

Turkcell, 100 metre rekortmeni Bolt gibi atletler yetiştirmek için başlattığı 'Geleceğe Koşanlar' projesi için 28 milyon harcayacak

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Turkcell, atletizm ve yüzmede dünya starları yetiştirmek için dev bir projeye imza atıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın öncülük ettiği projeyle Türkiye'den de Usain Bolt, Michael Phelps gibi sporcuların çıkması hedefleniyor. Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, proje için 28 milyon liralık bütçe ayırdıklarını belirtti. Öztürkler, "Gözümüzü 2020'ye diktik. Michael Phelps'in antrenörü, proje kapsamında yüzme milli takımlar baş danışmanı olacak" dedi. Öztürkler'le "Geleceğe Koşanlar" adı verilen projenin detaylarını konuştuk...

Atletizm Federasyonu'yla yapılan işbirliğinden bahseder misiniz?
2009'dan bu yana altı olimpik dalda altyapıya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu projede Atletizm Federasyonu ve Yüzme Federasyonu'nun tek ana sponsoruyduk. Şimdi ise Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın öncülüğünde hayata geçirilecek bir projeye başlıyoruz. Türk sporu için yeni bir dönemin kapılarını açıyoruz. Turkcell'in öncülüğünde İzmir'de dünyanın 10'uncu Yüksek Performans Merkezi'ni yapıyoruz. Bu tesis sayesinde atlet sayısını 18 binden 100 bine yükselteceğiz. 2020 Olimpiyat oyunlarında yarışma hakkı kazanacak atlet sayısını da 33'ten 100'e çıkaracağız. Ünlü rekortmen atlet Usain Bolt da bu Yüksek Performans Merkezleri'nden birinde yetişmiş. Biz de bu Bolt kalitesinde atletler çıkarmak istiyoruz.

Yüzme Federasyonu'yla neler yapacaksınız?
20 bin olan faal lisanslı yüzücü sayısını 2020'de 100 bine yükseltmeyi, yüzmede sadece 6 olan olimpik yüzücüyü de 40'a çıkarmayı hedefliyoruz.

İstanbul 2020 adaylığında beklentiniz nedir?
İstanbul 2020 çalışmalarına 2.5 milyon euroluk destekte bulunduk. Olimpiyat Değerlendirme Komitesi, aday ülkelerin spora yaptığı yatırımları önemsiyor.

28 MİLYON DA DEVLETTEN
Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da, projenin Türk sporu adına tarihi önemde olduğunu söyledi. Kılıç, "İlk hedefimiz 2016 Rio, ikincisi 2020 İstanbul. Turkcell, 7 yılda 28 milyon liralık kaynak verecek. Biz de bu kaynağa bir misliyle katkı sağlayacağız" dedi. Dünyaca ünlü yüzme antrenörü Bob Bowman ise "Böyle önemli bir projede yer almak benim için heyecan verici" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell Usain Bolt'lar yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN