Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupalı markalar 'eş' arıyor

Türk perakendecileri, krizde zor duruma düşen Avrupalı orta sınıf hazır giyim markalarını takibe aldı. İlk adımı ise Süvari ve Eren Retail attı

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Avrupa'daki ekonomik kriz İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi dev pazarlarda perakende cirolarını yüzde 50 oranında düşürdü. Ancak aynı oran mağaza kiralarına yansımadı. Kiraların sadece yüzde 15 azaldığını belirten Türk perakendecileri de, Avrupa'ya daha kârlı girmenin yollarını araştırmaya başladı. Bu dönemde en mantıklı yolun marka satın almak olduğunu ifade eden perakendeciler, yabancı fonlar aracılığıyla birçok Avrupalı firmayla temasa geçti.

GÖRÜŞMELER ARTTI

Süvari Giyim'in patronu Ahmet Coşkun, kendilerine de birçok satış teklifi geldiğini söyledi. Coşkun, "Avrupa'da yüzlerce satılık firma var. Biz de böyle bir satın alma yapabiliriz. Ancak uygun zamanı bekliyoruz. 20-30 milyon dolara bir marka satın alabiliriz" dedi. Türkiye'nin büyük firmalarından Eren Holding de yurtdışında marka satın almak istiyor. Eren Retail'in Başkanı Mehmet Eren, "İki markayla görüşme yaptık. Ama olmadı. Yurtdışına ilgimiz sürüyor" diye konuştu.

FONLAR DEVREDE

Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, ciro kaybeden birçok Avrupa markasının satışı için fonların yapılandırma süreci başlattığını söyledi. Akbalık, "Artık yeni bir dönem başladı. Sadece finansal sıkıntısı olan değil, olmayan da gelecek kaygısı yaşayıp firmasını satmayı düşünüyor" diye konuştu.

ÇİNLİLER ATAĞA GEÇTİ
Tescilli Markalar Derneği Onursal Başkanı Selçuk Güzenge, özellikle İtalya'daki markalara Çinliler ve Araplar'ın talip olduğunu söyledi. Güzenge, "Kendileri bir marka yaratamayacağı için mevcut markaları almak istiyorlar" diye konuştu. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, Çinliler'in marka arama konusunda agresif olduklarını söyledi. Ahmet Coşkun da birçok Avrupalı firmanın fuarlarda bile Türkler'le satış konusunu görüşmeye başladığını açıkladı.

METREKARE FİYATI DÜŞMÜYOR
Avrupa'da ki mağaza metrekare kira fiyatları halen yüksek. Ahmet Coşkun, Almanya'da fiyatın 25 ila 50 euro arasında olduğunu söyledi. İşlerin kesildiği Yunanistan'da bile kiraların sadece yüzde 15 düştüğünü belirten Coşkun, "Rusya ise Avrupa'dan daha pahalı. Moskova'da metrekare kira fiyatı 100 dolardan başlıyor. Mısır'da da çok proje olmadığı için fiyat 50-60 dolar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı markalar 'eş' arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN