Japonlar'dan işin tekniğini öğreneceğiz

Başbakan Erdoğan, 3'üncü nükleer santralın Türkler tarafından kurulması için Japonlar'la üniversite kurulacağını belirtti

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurulacak nükleer santrallarının enerji maliyetlerini düşüreceğini söyledi. AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı'nda konuşan Erdoğan, "Ülkemizin enerji açığı inşallah olmayacak. Şu anda enerjide aslında fazlamız var, eksiğimiz yok. Yavaş yavaş da doğalgazı ısınma ve yatırımlarda kullanmanın gayreti içindeyiz" dedi. Doğalgazda kaynak çeşitlendirmesine gittiklerini söyleyen Erdoğan, "Artık doğalgazı 1-2 ülkeden sağlamıyoruz. Şu anda 4'üncüsünü devreye sokmanın gayreti içindeyiz. Bunlar rekabeti artıracak. 2023'e çok farklı girilecek" diye konuştu. 3'üncü nükleer santralı Türkiye'deki beyin gücüyle yapmak istediklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi: "Şu anda Rusya'ya gidip gelen gençlerin sayısı 500'e yaklaştı. Orada eğitim alıyorlar. Akkuyu çalışmalarında rol alacaklar. Japonya- Türkiye teknik üniversitesi kuracağız. Bu adımla gerek nükleer gerekse bilişim alanında gelişme sağlayacağız."

1 GÜNDE 3 REKOR

Başbakan Erdoğan, önceki gün 3 rekor kırıldığını, 2 tarihi ihale gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan, rekorları Borsa İstanbul'un 89 bin 686'e çıkması, gösterge tahvil faizinin yüzde 5'in altına düşmesi, Merkez Bankası rezervlerinin 135 milyar dolara ulaşması olarak sıraladı.

THY'Yİ İLK 5'E SOKACAĞIZ
Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları'nın ihtiyaca cevap veremediğini anlatan Erdoğan, "Uçaklar alana inmek için yarım saat, 45 dakika havada tur atmak zorunda kalıyor. Bunu yeni havalimanıyla aşacağız. Dünyanın ilk 7 havayolu firması arasına giren THY'yi 2023'te ilk 5'e sokmak istiyoruz. Şu an gelecek olan geniş gövdelilerle birlikte filomuz 300 uçağa çıkacak" dedi. Erdoğan, 3'üncü havalimanı için yatırımcıların 28 milyar euro kira ödeyeceğini söyledi.

KÖPRÜ TEMELİ 29 MAYIS'TA
İstanbul'a yapılacak 3'üncü köprünün temelinin de en geç önümüzdeki ay atılacağı mesajını veren Erdoğan, şunları söyledi: "İnşallah ulaşım rahatlayacak. 4 gidiş, 4 geliş yapılmış olması, raylı sistemin bulunması ayrı bir zenginlik olacak. Hedefimiz 3'üncü köprünün temelini 29 Mayıs'ta atmak. Çünkü o gün İstanbul için anlamlı. Biliyorsunuz fetih aynı zamanda açılıştır. İstanbul'u yeni bir ufka açalım istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonlar'dan işin tekniğini öğreneceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN