Mobilyanın kralından Türkler'e mektup var

Mobilyanın kralı olarak bilinen İtalyanlar'dan Türkler'e açık mektup geldi. MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, 50'ye yakın İtalyan mobilya şirketinin derneğe yazı göndererek ortaklık ve işbirliği talep ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Ekonomik krizle hızla kan kaybeden İtalya'nın tüm sektörlerinden Türkiye'ye ortaklık çağrısı geliyor. Geçen yıl İtalya'daki bu boşluğu gören ve şirket satın almak üzere harekete geçen Türkler, ülkedeki krizi fırsata dönüştürmekte gecikmedi. Bu trend mobilya sektörüne de yansıdı. En son İstikbal Mobilya, İtalyan Natuzzi'nin Brezilya'daki fabrikalarını satın aldı. Geçtiğimiz ay dünyanın en büyük mobilya fuarlarından Soloni Milano'ya katılan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) üyelerinin gördüğü talep bu sürecin devam edeceğini gösteriyor. MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, dünyaca ünlü markalar da dahil ülkedeki birçok şirketin Türkler ile görüşmeler yaptığını söyledi.

TASARIMCILAR İŞ ARIYOR

50'ye yakın İtalyan mobilya şirketinin MOSDER'e yazı gönderdiğini belirten Güleç, "Türk mobilya şirketleriyle hem hisse hem de yatırım anlamında ortaklık istiyorlar. Tasarımcılar da İtalya'daki bu durumdan olumsuz etkilendi. Çalışma alanları daraldı. 100'den fazla İtalyan tasarımcı derneğimize başvurarak ortak çalışma yapmak istediklerini belirtti" diye konuştu. Tasarımcıların proje dosyalarını kendilerine gönderdiklerini anlatan Güleç, içlerinde Türk markalarıyla anlaşma yapanların da olduğunu ifade etti. Güleç, "Eylülde İtalyan tasarımcılarla MOSDER üyelerini bir araya getireceğiz" dedi.

HEDEF İLK BEŞ
Mobilya sektörünün dış ticaret fazlası verdiğini vurgulayan Güleç, ihracatta her yıl yüzde 15 büyüme sağlandığını ifade etti. 2012'de 1.1 milyar doları bulan ihracatın bu yıl 2.4 milyar doları hedeflediğini söyleyen MOSDER Başkanı Güleç, "60 ilde üretim var. Dünyada Türk mobilyası imajı giderek güçleniyor. 2023'te 10 milyar dolarla dünyanın ilk beş mobilya ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz" dedi.

BAŞKAN DA ŞİRKET SATIN ALIYOR
İnegöl'de üretim yapan Ndesign'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de İtalya'dan şirket alacak. Güleç süreçle ilgili şu bilgileri verdi: "İmzalar atılmadığı için ismini şimdilik veremiyorum ama prensipte anlaştık. 1900'lerin başında üretime başlamış, Türkiye'de de satışı olan bir marka. İtalya'da sadece tasarım yapılacak, üretimi İnegöl'e taşımayı düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyanın kralından Türkler'e mektup var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN