Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otizmli gençler iş hayatına atılacak

Giriş Tarihi: 5.5.2013

2006'dan bu yana OÇEM'de otistik çocukları eğiten Tohum Otizm Vakfı, şimdi de mezunlarını iş hayatına hazırlıyor. Beylikdüzü'nde kurulan İş Eğitim Okulu'nda 15-21 yaş arası gençler, tekstil ve turizm atölyelerinde meslek öğrenecek

10 yılı aşkın süredir otistik çocukların eğitimi ve bu konuda topyekün bilinçlenme hareketinin başlaması için Tohum Otizm Vakfı'nı kuran Mine Narin, konuyu bir adım daha öne taşıyarak istihdama el attı. Otizmli Gençlerin Üretkenliğinin Artırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerini Desteklenmesi Projesi'ni geliştiren vakıf, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın da desteğiyle bir meslek okulu kurdu. İstanbul Beylikdüzü'nde açılan ve üç atölyeden oluşan okul, 15-21 yaş arası otistik gençlere turizm ve tekstil alanlarında eğitim verecek.

DEVLETİN YÜKÜ AZALIYOR

Türkiye'de 2012 nüfus verileriyle 0-18 yaş arasında 285 bin otizmli çocuk olduğunu belirten Tohum Otizm Vakfı Başkanı Mine Narin, bunların sadece 7 bininin eğitim alabildiğini belirtiyor. Otizmin tek tedavisinin eğitim olduğunu vurgulayan Narin, eğitilebilen çocukların ileride hem kendi hayatlarını bağımsız olarak sürdürebildiklerini hem de devletin üzerindeki yükü azalttıklarını söylüyor. 2006'da çocukların eğitilmesi için Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ni (OÇEM) kuran vakıf, bugün 35 kurumda 2 bin 66 öğrenciye eğitim veriyor. OÇEM'lerden mezun olan gençlerin iş hayatına atılmalarının da gelişimleri ve ekonomi açısından önemli olduğuna vurgu yapan Mine Narin, bu amaçla iş eğitim okulu kurduklarını anlatıyor.

ŞİRKETLER DESTEKLEMELİ
2 bin metrekarelik alana kurulan İş Eğitim Okulu'nda serigrafi baskı atölyesi, kat elemanlığı için otel odası ve büyük bir çamaşırhane yapılacak. İki kademede verilecek eğitimde önce hazırlık dersleri var. Bu programdan geçecek otizmli gençler, başarılı olurlarsa iş eğitimine başlayacak ve buradan da 21 yaşında mezun olacaklar. Mezunları daha sonra şirketlerle buluşturacaklarını söyleyen Mine Narin, işe yerleşen gençlerin yalnız bırakılmayacağını ve desteklenmeye devam edeceğini vurguluyor. Narin, "Çalışan sayısı 50'yi geçen şirketlerde yüzde 3 oranında engelli istihdamı zorunluluğu var. Şirketler bu gençlerin verimli olduğunu gördüklerinde fırsat vereceklerdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizmli gençler iş hayatına atılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN