Milyon liralık öğrenciler!

İSMMMO Türkiye'deki eğitim harcamalarının röntgenini çekti. Buna göre anaokuludan üniversiteye kadar bir çocuk için, dar gelirli 4 bin 500 lira, zengin aile ise 1 milyon lira harcama yapıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2013
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) "Türkiye'de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti" raporuna göre bir çocuk için üniversiteyi bitirene kadar harcanan para milyon liraya ulaşıyor. Rapora göre, Anaokulundan başlayarak üniversiteyi bitirene kadar bir çocuk için, ailelerin yaptığı harcama dar gelirlide ortalama 4 bin 500 lira olurken, üst gelir grubunda bu rakam 668 bin lirayı geçiyor. Doğum, bakım, kreş, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri de hesaba katıldığında üniversiteden mezun olana dek bir çocuğa, dar gelirli aile 22 yılda 80 bin lira, zengin aileler ise 1 milyon liranın üzerinde para harcıyor.

613 BİN ÖĞRENCİ ÖZELDE
"Türkiye'de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti" adlı raporu değerlendiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, 75 milyonluk Türkiye'de 17 milyon 235 bin öğrenci bulunduğunu, bunlardan 613 binin ise özel okullarda eğitim gördüğünü belirtti.

3 FARKLI RAKAM

Her ailenin bir çocuğu olduğundan hareket edilen rapora göre, ilk gruptaki aile çocuğunu devlet okulunda okutup tüm giderlerini en asgari düzeyde tuttuğu, ikinci ve üçüncü ailenin ise çocuklarını ilkokuldan üniversiteyi bitirene kadar özel okula gönderdiği şeklinde bir hesap yapılmış. Rapora göre; 0-22 yaş arasında en alt düzeyde para harcayarak çocuğunu okutmaya çalışan bir aile yüzde 5 yıllık enflasyon ile yürütülmüş rakamlarla en az 79 bin yani yaklaşık 80 bin lira harcarken, ikinci gruptaki ailede bu rakam 559 bin, üst gelir grubundaki ailede ise 1 milyon lirayı aşıyor. Dar gelirli bir ailenin harcama kalemleri arasında en büyük kalemi ise gıda oluşturuyor. 22 yıl boyunca dar gelirli bir aile gıdaya yaklaşık 54 bin lira harcarken, eğitim için ayırdığı para 4 bin 500 lira civarında.

YILLIK ÖZEL OKUL FATURASI 15-30 BİN TL
İlköğretim döneminde özel okul fiyatları yıllık 15 bin ile 30 bin TL düzeyinde olurken, dar gelirli bir aile eğitime her ay gelirinin yüzde 2'sini harcıyor. Yani 4 kişilik bir aile eğitim için 31 lira harcıyor. Bu da kişi başına ayda 7.73 lira ediyor. Yıllık olarak dar gelirli aile eğitime 93 lira ödüyor. Orta gelir grubunda ise özel okulların fiyatlarından hareket edilerek ilköğretim döneminde yılda 15 bin liradan bir öğrencinin 8 yıllık maliyeti 120 bin lirayı buluyor. Üst gelir grubunda 30 bin TL yıllık eğitim bedeli ödeyen bir ailede ise bu rakam 240 bin lira.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyon liralık öğrenciler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN