Not artışı kapıda

Halk Yatırım Araştırma Müdürü Işık Ökte, "Türkiye şu anda CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika) içinde 'Brad Pitt' gibi durduğu için diğer ülkelere satış gelirken, bize daha çok alım geliyor" dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 13:37
Analistler, diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılabilir not artışının sadece cari açığın düşmesi ya da kişi başına düşen milli gelirin artması nedeniyle yükseltilmeyeceğini belirterek, politik olarak da doğru işlerin yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin şu anda hem ekonomik hem de politik açıdan kuvvetli durumda olduğunu düşünen analistler, kredi not artışının iyimser bir tahminle yılın ikinci çeyreğinde gelebileceğini kötümser bir senaryoyla yılın sonuna doğru olabileceğini öngörüyor.

Türkiye'nin diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışmasını, kredi not artışı beklentisini ve faizlerdeki düşüşü değerlendiren Ökte, tarihi düşük seviyeye inen ve cuma günü ilk kez yüzde 5'in altına gerileyen gösterge tahvil bileşik faizinin bu seviyelere düşmesinin 3 ana nedeni olduğunu söyledi.

Ökte, şunları kaydetti:

"Birincisi işlenmemiş gıda fiyatları ve Brent petroldeki aşağı yönlü hareketliliğin enflasyonist baskıları azaltması ve TCMB'nin iç talebi artırmak amaçlı faiz indirimlerinde elini güçlendirmesi. İkincisi Japon Merkez Bankası'ndan (BoJ) gelen ve tüm beklentilerin üzerinde gerçekleşen yeni tahvil alım programıyla perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından açıklanan tüm sabit getiri piyasalarında alıma neden olan 'negatif mevduat faizini düşünebiliriz' açıklaması..."

Bu açıklamanın gerçekten Türkiye gibi gelişmekte olan ülke tahvilleri için çok önemli olduğunu vurgulayan Ökte, bunun fon yöneticilerine "Nerede reel getiri buluyorsan oraya gir" anlamına geldiğini söyledi.

Türk tahvillerinde azalsa da hala reel getiri mevcut olduğunu belirten Ökte, ABD 10 yıllık tahvillerinin 2013 yılının en düşük seviyesinde ve getirisinin yüzde 2,10'lardan yüzde 1,60'lara gerilediğini belirterek, fon yöneticilerinin reel getiri arayışının tüm yıl devam edeceğini anlattı.

Ökte, Türkiye'nin pozitif ayrışmasının üçüncü nedenini ise şöyle anlattı:

"Türkiye, gelişmekte olan ülkelerin CEEMEA grubunda... Orta Doğu Avrupa - Orta Doğu – Kuzey Afrika – Rusya bu gruba dahil ülkeler... Türkiye şu anda CEEMEA içinde 'Brad Pitt' gibi durduğu için diğer ülkelere satış gelirken, bize daha çok alım geliyor. CEEMEA içerisindeki diğer ülkelerin yapısal sorunları ve büyüme sorunları nedeniyle fon yöneticilerinin portföylerinde görmek istediği ülke biz oluyoruz."

Ökte, enflasyon tarafında iyileşme, global likidite alımları, BoJ ve ECB hareketleri ve Türkiye'nin dahil olduğu gelişmekte olan ülkeler kategorisinde ülkelerin kötü durumu nedeniyle gösterge faizin tarihi seviyeler olan yüzde 5'lere kadar düştüğünü söyledi.


"KREDİ NOTU ARTARSA BIST-100 HEDEFİMİZ 95.800 OLUR"

BIST tarafındaki hareketi destekleyen ana temanın ikinci yatırım yapılabilir kredi not artırımı beklentisi olduğunu belirten Ökte, "2013 yılı içerisinde not artırımının geleceğini düşünenlerdenim. İkinci çeyrekte zamanlama olarak zor görsem de Moody's son notunda gerekli sinyalleri verdi" dedi.

Geçen hafta hem Moody's hem de Standard&Poor's yetkililerinin kamu ve özel sektör ileri gelenleriyle görüştüğünü hatırlatan Ökte, şunları aktardı:

"ABD ile ilişkilerimiz iyiye gidiyor, barış sürecinde önemli bir mesafe alındı. Bir ülkenin notunun sadece makro-eonomik gelişmelerle değil, politik gelişmelerle de ilgili olduğunu geçmişte defalarca gördük. Kredi notu sadece cari açık düştü, kişi başına düşen GSYİH arttı diye yükseltilmez. Politik olarak da doğru işlerin yapılması gerekir. Biz şu anda hem makro hem de politik açıdan kuvvetli durumdayız."

BIST-100 endeksinde cuma günü TL zirvesi 90 binin test edildiği ortamda önemli bir hareket gözlemlendiğini anlatan Ökte, bir anda çok düşük hacim seviyelerinde işlem gören endekste, bankalara yabancı fonlardan yeni para girişi gelince endeksin 86.500 direncini hacimle kırdığını anımsattı.

Bu yeni para girişini tetikleyen TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın enflasyon raporunda yüzde 5,3 yıl sonu enflasyon tahminini koruması ile sabit getiri tarafındaki alışların hızlanması olduğunu ifade eden Ökte, "Ancak BIST tarafında pozitif ayrışmanın korunmasının ana nedeni not artırımı fiyatlaması. BIST-100 endeksi için 2013 sonu hedef fiyatımız, beklediğimiz not artırımının gelmesi durumunda, 95.800 seviyesidir. Bu seviye yüzde 7,5 getiriye karşılık gelmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Not artışı kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN