Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı Kredi'den 544 milyon TL kar

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, "Kredilerin aktiflere oranı yılının ilk çeyreğinde yüzde 60 ile sektördeki en yüksek seviyelerden birini yakaladı" dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 17:39
Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, banka 2013 yılının ilk çeyreğinde 544 milyon lira konsolide net kar açıkladı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre karını yüzde 31 artıran Yapı Kredi'nin konsolide aktif büyüklüğü ise 135 milyar liraya ulaştı. Yılın ilk çeyreğini karlılık alanında hedeflenenin üzerinde bir performansla tamamlayan Yapı Kredi'de sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 16 olarak gerçekleşti. Ayrıca bu performans sonucunda banka mart ayında 300 milyon lira temettü dağıtım kararı almıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, Yapı Kredi'nin Akıllı Büyüme stratejisiyle yılın ilk üç ayında müşteri odaklı bankacılık anlayışına paralel istikrarlı ve karlı büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Kaynaklarını verimli kullanarak, katma değeri yüksek alanlara odaklanmaya devam ettiklerini ifade eden Açıkalın, performansları neticesinde ilk çeyrek kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 yükselttiklerini vurguladı.

Açıkalın, toplam gelir büyümesinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 1 milyar 815 milyon lira seviyesine ulaştığını kaydetti. Gerek kredilerde, gerekse mevduatta istikrarlı bir performans ortaya koyduklarına dikkati çeken Açıkalın, şunları aktardı:

"Kredilerin aktiflere oranı ise 2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 60 gibi sektördeki en yüksek seviyelerden birini yakaladı. Bu çerçevede yılbaşından bu yana ekonominin finansmanı için kullandırdığımız toplam krediler 81 milyar TL seviyesine ulaştı. Konut kredilerinde yüzde 8, bireysel ihtiyaç kredilerinde ve kredi kartlarında yüzde 5, KOBİ kredilerinde ise yüzde 3'lük bir büyüme elde ettik. Ayrıca uzun vadeli yatırım kredilerine odaklanarak yabancı para kredilerimizi de yüzde 3 oranında arttırdık."


"KREDİ KARTLARINDA, LEASİNGDE VE FAKTORİNGDE LİDERLİĞE DEVAM"

Yapı Kredi'nin fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde de istikrarlı bir performans ortaya koyduğunu belirten Açıkalın, müşterilerin artan güveniyle TL cinsi mevduatın sektör ortalamasının 3 katından fazla bir büyümeyle yüzde 10 seviyesinde güçlü bir artış kaydettiğini ifade etti.

Yurt dışı kaynak temininde de uluslararası kurumların inancını ve güvenini bir kez daha teyit ettiklerini değinen Açıkalın, "Yapı Kredi olarak ilk çeyrekte 500 milyon dolar eurobond ihracı ve 20 milyon euro tutarında Avrupa İmar Bankası kredisine imza attık. Öte yandan nisan ayında 1,5 milyar dolar sendikasyon kredisi temin ettik. Sağladığımız uygun maliyetli bu kaynakları iş dünyasının ve tüketicilerimizin kullanımına 'Hizmette sınır yoktur' anlayışıyla sunmaya devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin ilk kredi kartını sunan banka olarak 25 yıllık öncü konumlarını sürdürdüklerini anımsatan Açıkalın, şunları kaydetti:

"Worldcard ile kredi kartları bakiyesinde yüzde 19,4, üye işyeri hacminde yüzde 17,3, kart sayısında yüzde 17,1, tekil müşteri sayısında ise yüzde 13,4 ile pazarda ilk sırada yer alıyoruz. Ayrıca finansal kiralamada (leasing) yüzde 17,6 ve faktoringde yüzde 15 pazar payı ile yine birinci konumdayız."


"YILSONUNA KADAR 40-50 YENİ ŞUBE AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Alternatif Dağıtım Kanalları'nda yenilikçi yaklaşıma devam ederek müşterilerine şube dışı yollardan en hızlı ve kolay hizmeti sunmaya devam ettiklerini belirten Açıkalın, özellikle mobil bankacılık alanındaki yenilikler ve yatırımlar neticesinde mobil bankacılıktaki pazar payının yüzde 13,2'ye ulaştığı bilgisini verdi.

Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamalarının çok kısa bir sürede 210 bini aşkın aktif müşteri tarafından kullanılmaya başlandığını vurgulayan Açıkalın, "Toplam bankacılık işlemlerinin de yüzde 81'ini şube dışı kanallardan gerçekleştirildi" dedi.

En yeni teknolojiyle donatılmış ATM ağının 2 bin 837 adede ulaştığını, şube sayısının ise 929'a yükseldiğini belirten Açıkalın, yılsonuna kadar toplamda 40-50 arası yeni şube açılışı gerçekleştireceklerini kaydetti.

Yapı Kredi'nin 31 Mart 2013 tarihli konsolide finansal sonuçlarına ilişkin seçilmiş göstergeler şöyle:

Net Grup karı: 544 milyon TL Faaliyet giderleri: 798 milyon TL
Toplam gelirler: 1 milyar 815 milyon TL Toplam aktifler: 135,3 milyar TL
Net faiz dışı gelirler: 504 milyon TL Toplam mevduat: 73,8 milyar TL
Net faiz gelirleri: 1 milyar 311 milyon TL Toplam krediler: 80,6 milyar TL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı Kredi'den 544 milyon TL kar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN