Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD e-ticarete vergiyi onayladı

ABD Senatosu, eyaletler arasındaki e-ticarete vergi getirdi. Kararla yılda 12.5 milyar dolarlık gelir bekleniyor. Türkiye ise yıl sonunda internete vergi düzenlemesi getirecek

Giriş Tarihi: 8.5.2013
İnternetten alışverişin merkezi olarak kabul edilen Amerika'da online şirketlerin tadı kaçtı. Daha önce interneti teşvik etmek amacıyla uygulanmayan vergi devreye giriyor. E-ticarete vergi getiren yasa tasarısı ABD Senatosu'nda 27'ye karşı 69 oyla kabul edildi. Yasaya göre bundan böyle bir eyaletten diğerine yapılan satışlara yüzde 12 ila 15 arasında vergi uygulanacak. Temsilciler Meclisi'ne gönderilen yasaya, Cumhuriyetçi üyeler karşı çıkıyor. Ekonomik krizle boğuşan ve yeni kaynak arayışında olan Beyaz Saray ise getirilen yeni vergiyle yılda 12.5 milyar dolarlık gelir elde etmeyi bekliyor. Hükümet ülkedeki küçük online perakende şirketlerini ise teşvik etmeyi sürdürüyor. Vergi yükümlülüğü yıllık cirosu 1 milyon doların üzerinde olan firmaları kapsıyor.

TÜRK TÜKETİCİLERİ ETKİLEMEZ
ABD'nin internete vergi getirmesiyle online alışverişin en büyük avantajlarından olan düşük fiyat uygulamasının da artık etkisini yitirmesi bekleniyor. Vergilerin internetten alışverişin maliyetini yükselteceğini belirtiyor. Ancak uzmanlar zaten gümrük vergisi söz konusu olan Türkiye'nin bu durumdan etkilenmeyeceği görüşünde.

TÜRKİYE'DE ÇALIŞMALAR VAR
İnternet hukuku konusunda danışmanlık yapan Nevzat Erdağ, dünyada e-ticaretin vergilendirilmesinde tam bir uyum olmadığını belirtti. ABD'deki bu kararın önemli bir adım olduğunu söyleyen Erdağ, uluslararası internet hukukuyla ilgili bir mevzuat bulunmadığına dikkat çekti. Erdağ, özellikle online reklamcılıkta kayıt dışı uygulamaların çok fazla bulunduğunu söyleyerek, "Türkiye'de Maliye Bakanlığı bu konuda ciddi bir çalışma yapıyor. Gelir İdaresi bilişimde kayıtdışının azaltılması için yeni bir düzenleme getireceğini açıkladı. Yeni yasanın yılsonuna yetiştirilmesi planlanıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD e-ticarete vergiyi onayladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN