Ar-Ge'nin askerleri: 21 bin

Savunma sanayisindeki sessiz devrim, 21 bin mühendise iş yarattı. 2 bin 386'ya ulaşan savunma şirketleri İDEF'te şov yaptı

Giriş Tarihi: 8.5.2013
İstanbul'da düzenlenen, 11'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) Türkiye'nin sessiz devrimini gözler önüne serdi. Gemiden uçağa, uydudan tanka onlarca savaş aracını yerli olarak üretmeyi başaran Türk firmaları, fuarın yarısını kapladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinin verdiği bilgiler sektörün iddialı rakamlara ulaştığının kanıtı oldu. 2000'de 40'ı bulmayan savunma sanayisinde çalışan şirket sayısı, bugün 2 bin 386'ya ulaştı. Çoğunluğu KOBİ'lerden oluşan bu firmalar 4.6 milyar ciro, 1.3 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirdi.

81 ÜLKEDEN KATILIM

Sektörde yerlilik oranı yüzde 54'e çıktı. Ar-Ge'de çalışan personel sayısı da neredeyse birçok ülkenin ordusunu geçti. Son verilere göre, Türk savunma sanayisinde 21 bin mühendis görev yapıyor. Bu rakamın yüzde 23'ü TSK'ya bağlı vakıf şirketlerinde çalışırken, geri kalanı ise özel sektörde faaliyet gösteriyor. Dün açılan IDEF'te küresel katılım da dikkat çekti. 50 ülkeden yerli-yabancı 781 firma bir araya geldi. 81 ülkeden 506 yabancı delegasyon üyesi de fuarı ziyaret etti. Yabancı delegasyonlarda 22 bakan, 12 bakan yardımcısı, 1 genelkurmay başkanı, 5 genelkurmay başkan yardımcısı, 6 kuvvet komutanı ve 8 müsteşar bulundu.

İLK KEZ SERGİLENDİLER
Fuarda en çok dikkat çeken araçlar arasında ATAK helikopteri, Vestel'in ilk yerli taktik insansız hava aracı Karayel, Aselsan'ın askeri araçları ve milli tank Altay ile TÜBİTAK'ın yaptığı Göktürk 2 uydusu ve füzeler yer aldı. Karayel'in Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmeden önceki son hali ve eğitim uçağı Bora da fuarda ilk kez sergilendi. Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül "Yılda 60 adet araç üretmeyi planlıyoruz" dedi.

OSTİM TAM KADRO KATILDI
Fuara KOBİ'ler de damgasını vurdu. Ankara'daki OSTİM Sanayi Bölgesi fuara tam kadro katıldı. OSTİM yöneticileri, bölgelerinde 120 firmanın savunma sanayisine üretim yaptığını ve 55 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Fuarın açılışına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katıldı.

Yerli "T-129 Atak" helikopteri Asya ve Ortadoğu'dan gelen katılımcılardan ilgi gördü.

Katmerciler üreteceği Kangal ve Pit-Bull isimli zırhlı personel taşıyıcılarını tanıttı.

Otokar'ın paletli zırhlı aracı COBRA II ve yeni zırhlı taktik aracı URAL da görücüye çıktı.

Nurol Makina, Ejder serisinin yeni 4x4 araçlarının lansmanını gerçekleştirdi. Araçlar geniş iç hacim ve özgün tasarımlarıyla dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge'nin askerleri: 21 bin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN