Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'ın İstanbul projeleri

Başbakan Erdoğan, Avurpa Birliği Bakanlığı etkinliğinde konuştu.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 17:01
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

Başbakan Erdoğan AB bakanlığı etkinliğinde konuştu.

Benim 3 hayalim vardı; 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul..

3. köprüyü yapmak bize nasip olacak demiştim. Şimdi biz yapıyoruz. 3. Havalimanını yapacağız dediğimizde bize gülmüşlerdi. 30 milyar Avro gelir getirecek. Yapacakları yatırım bedeli 10 milyar avro.

Bir de kanal istanbul diyorduk. Bazı beni sevdiklerine inandığım dostlarım bile sayın başbakan bunu nasıl yapacaksınız dediler. Onlara şunu dedim daha önce nasıl yapılmaz işleri yaptıysak onu da yapacağız. 42 metre uzunluğunda 52 metre genişliğinde olacak. Nasıl Süveyş kanalı varsa Panama kanalı varsa artık herkes İstanbul Kanalını konuşacak.

Nereden nereye geldik. Tabii hepsinden öte yaslı adayı sivri adayı inşallah demokrasi ve özgürlükler adasında dönüştürüyoruz.

Orada demokrası aşığı bir başbakanın ve iki bakanın anısına orayı çok güzel bir yer haline getireceğiz. Sivri adayı da bir kongre merkezine dönüştüreceğiz.

Marmaranın ortasına inşallah böyle bir yer inşaa edeceğiz.

Galataport engellediler. Ama şimdi yeniden yapacağız. İstanbul her şeye layık. Bu İstanbul aşığı bir ekip var. Öncelikle 2023 ardından 2053 ve son olarak 1071 olarak taşıyacağız

Ben bu ekibi Türkiye'nin mimarları olarak görüyorum. Bugün 20 yaşındaki genç 60 yaşında bu ülkenin mimarı olacak.

Muş'tan Salih isimli bir kardeşimiz kanser hastalaığına yakalanıyor. Ama pes etmiyor. AB projeleri konunda uzmanlaşıyor. Bu kardeşimiz Muş'tan her sene 100 kişiyi yurt dışına gönderiyor. Çok önemli bir projeye imza atıyor.

2011 yılında da Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

AB sürecinde reformlarımızı gerçekleştiriyoruz. Böyle de devam edecğiz.

Sevgili gençler, TBMM'de gençler için 2 bin mevzuat çıkardık. Hala da aynı yoğun bir şekilde devam ediyor.

Şu anda hiçbir Avrupa ülkesinde biizm gibi reform yaapn bir ülke yok. Şu an Avrupa'nın en reformcu ülkesiyiz. Şu anda AB'yi en çok hak eden biziz. AB bu akıl tutulmasından kurtulmaldırı. AB bu yanlıştan dönmeli, gerçeklerle yüzleşmelidir.

Türkiye artık eski Türkiye değil. 21. yy parlayan yıldızıdır. Salı günü 10 yıl önce 23.5 milyar dolar borç alan Türkiye son taksidini ödüyor.

IMF ile dosya kapanıyor. Şunu da söyleyeyim IMF'nin yüzde 2 hissedaryız. Patron durumundayız. Türkiye geleceğin en fazla umut vaad eden ülkesidir.

10 yıl önce göreve geldik Merkez Bankası'nda 27.5 milyar dolar vardı. Şimdi 135 milyar dolar. Aynı şekilde İMKB şimdi Borsa İstanbul biz göreve geldiğimizde 11 bin şimdi 97 bin piyasa değeri var.

Son 10 yılda 122 milyar dolar dış yatırım çekti. Özelleştirme deniyor ya yaklaşık 24 yılda 8 milyar dolarlık yapıldı. Biz 10 yılda 52 milyar dolarlık özelleştirme yaptık. Eski rakamlarla mukayase edilemez.

Artık hamallık dönemi değil. İstikrar ve güvenin limanı var. Her geçen gün 3400 dolardan 10 bin 600 dolara ulaşan bir Türkiye var.

Biz heyecanımızı kıracak hiçbir girişime girmeyiz.

Gençler özellikle size sesleniyorum. Size olan aşkım daha fazla. Geçnliğine güvenmeyen bir millet geleceğini imar edemez.

30 yıl bu ülkede terör belası vardı. Ölen onbinler, şehitlerimiz. Asgari tutarı 350 milyar dolar. Son 10 yılda 100 milyar dolarımız gitti.

Şimdi Doğu ve G.Doğu'da hareketlenmeler başladı. İnanıyorum ki verdiğimiz teşviklerle yatırımlar arttıkça sıçaramasını yapacaktır. 2023'te 25 bin dolar kişi başına geliri yakalayacağız.

Her zaman ecdadımızı örnek alaarak geleceğe öyle yürüyeceğiz. Bugün Türkiye'de olmaz, imkansız kelimelerini kaldırdık.

Hayaller gerçeğe dönüşüyor. Güzel işler çıktıkça gençlere örnek oluyor. Bu özgüveni ortaya çıkartacak işleri destekleyen AB ve Ulusal ajansımıza teşekkür ediyorum. Sizlere de başarılar diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'ın İstanbul projeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN