Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galataport'un ihale tarihi belli oldu

Galataport olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer limanı ihalesinde nihai pazarlık 16 Mayıs Perşembe günü yapılacak.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 16:19
30 yıl süreyle işletme hakkının devrini öngören ihaleye beş yatırımcı teklif vermişti.

Doğuş Holding, Alsim Alarko ve Torunlar GYO'nun ihaleye tek başına girmesi bekleniyor.

Polimeks-Folkart-Sembol ortak girişim grubu (OGG) ile Global Yatırım-Özak GYO-Delta Proje OGG de projeye teklif veren diğer gruplar.

CNBC-e'nin edindiği bilgiye göre ihale Perşembe günü öğleden sonra yapılacak.

Galataport projesi, Karaköy'den Tophane'ye kadar olan 1.200 metrelik sahil şeridi ve yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda alışveriş merkezleri, oteller ve liman yapım işlerini kapsıyor.


3,5 MİLYAR EUROLUK TEKLİF İPTAL EDİLMİŞTİ

Galataport ilk olarak 2005'te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifiyle kazanmıştı.


İSTANBUL'UN GİRİŞ KAPISI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarihsel ve kültürel değer taşıyan kıyı bölgesinin ticarete ve turizme açılmasını istediğini belirtmiş, ardından da Başbakan Erdoğan Galataport un "İstanbul'a giriş kapısı" olarak hazırlanmasını arzu ettiğini söylemişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı, "Sayın Başbakanımızla bu konuyu değerlendirdik. Geciken bir proje olarak bahsettik. Galata, Cenevizlilerden beri liman olarak kullanılmakta. Zaten Galata, liman anlamını taşıyan bir kelimedir. Bölgenin daha sağlıklı ve turizme hizmet eder bir hale getirilmesi arzu edilmekte. Daha önceki proje ve ihalede yeni ve büyük yapıların yapılacağı değerlendirmesi vardı. Ancak böyle bir şey yoktu. Proje doğru anlatılmamıştı. Sayın Başbakan projenin İstanbul'un giriş kapısı olarak hazırlanmasını arzu etmekte. Proje yeniden ihaleye çıkacak. Bununla ilgili bir düzenleme var." şeklinde konuşmuştu.


İSİM HAKKI SORUNU

Özelleştirme İdaresi Galata Port ihalesine Galata Port Limanı olarak çıkamıyor. ÖİB Başkanı Ahmat Aksu da daha önce yaptığı açıklamalarda, Galata Port isminin 3 girişimci tarafından daha önce tescil ettirildiği için projeye yeni isim aradıklarını açıklamıştı.

Mehmet Ferec Balcı ve Hayati Şanlı adlı girişimciler 'Galata Port'un tüm isim hakkalarını alarak bu ismi kendileri adına tesciletti. Hayati Şanlı, konuyla ilgili olarak bunun ticari bir girişim olduğunu ihale aşamasında Galata Port ismini ihaleyi alacak olan şirkete satabileceğini açıklamıştı. Projeye en uygun İsmin bu olduğunu, Belediye Başkanı Topbaş'ın da belirttiği gibi Galata'nın tarihi bir isim olduğunu ve liman anlamına geldiğini söyleyen Şanlı, "Benim girişimim ticari bir girişimdir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de isim hakları önemlidir. Böyle dev bir proje için en uygun isimi tescilleterek bu ismin sahibi oldum. İhale sonrası ismi tabiki en yakışan yer olan liman projesine satmak isterim"


İSİM SAVAŞI

İlk özelleştirmesi davalık olarak iptal edilen Galataport'un ismi de davalık oldu. Galataport markasının sahibi olan Hayati Şanlı, ismin kendisine ait olduğunu söyleyerek bu markanın yasal sahibi benim kendi kişisel girişimlerim ve tamamen yasal ve bir süreç sonucu ismin sahibi oldum fakat ismi benden yasal olmayan bir süreçle almak isteyenler var. Bir markanın önüne arkasına şehir gibi genel ibareler eklemek o markanın sahibine ait bir hak. İstanbul Galataport için bu başvurumuzu yaptığımızda itiraz edildi ilk itiraz normal süresi içinde reddeldi fakat ikinci itiraz çok hızlı bir biçimde kabul edildi. Bunu üzerine benim markamı kendi kurumları adına tescilettmek için başvuru yaptılar. Artık bu kadar da olmaz dedim ve bu ismi haksız biçimde kullanalarla hukuk mücadelesine başladım. Tekrar ediyorum Galataport markası benim ve adalet yerini bulalacak ve İstanbul Galataport'u da benden başka kimse alamayacak" dedi. Projeye en uygun isimler bunlar ve bu isimleri kullanmak isteyen kurumlar veya firmaların bu ismi benden satın almaları gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galataport'un ihale tarihi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN