Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimya sektörü gaza bastı

Kimya sektörü, nisan ayındaki 1 milyar 440 milyon dolarlık ihracat atağı ile yeniden otomotiv sektörünün ardından ikinciliğe yerleşti.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 16:06
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliğinden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörünün 1 milyar 440 milyon dolarlık nisan ayı ihracat verileri, ekonomik durgunluğun hakim olduğu Avrupa pazarındaki ihracat artışının da göstergesi oldu. Yılın dört ayındaki kimya ihracatı ise 5 milyar 681 milyon dolara ulaştı.

Geçtiğimiz ay en fazla ihracat yapılan ülke yüzde 161 rekor artışla Hollanda olurken Irak ve Mısır ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Almanya, İtalya, İran, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üst sıralarda bulunan diğer ülkeler oldu.

Ocak–nisan döneminde de ilk üçteki ülkeler değişmedi. Mısır, Irak ve Hollanda yılın ilk dört ayında yine en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak dikkati çekti. En çok kimya ihracatı gerçekleştirilen diğer ülkeler ise Almanya, Malta, İran, Rusya, İtalya, İspanya, Azerbaycan ve Nahcivan şeklinde sıralandı. Bu dönemde İngiltere, Fransa ve İspanya gibi AB ülkelerinin yanı sıra kimya ihracatçısının yakın markajında yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yüzde 809 oranında ihracat yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, dünya ekonomisindeki durgunluğa rağmen kimya ihracatını daha yukarıya taşımak adına çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Akyüz, şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisinin büyümesine ihracatın önemli bir katkısı var. Sektör olarak Türkiye ihracatında ikinci sıradayız. Global ekonomideki olumsuzluklara rağmen AB pazarındaki artış bizi daha da ümitlendiriyor ve gelecek aylarda AB pazarındaki artışların sürekli olabileceğinin sinyalini veriyor. İhracatçımızı Amerika'dan Ortadoğu'ya kadar uzanan geniş bir coğrafya ile buluşturuyoruz.

Nisan ayı ile ihracatımız yeniden yükselişe geçti. İkinci çeyrekte ihracatımızın daha iyi bir performans sergileyeceğini düşünüyoruz. Dünyanın dört bir yanına düzenlediğimiz milli katılımlı fuarlar ve pazar araştırmaları tüm hızıyla sürüyor. Türkiye'nin büyümesine olan katkımızı artırmaya devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimya sektörü gaza bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN