Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkbank tekrar bankacılığa dönecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yüzde 98.5’ine sahip olduğu Türk Ticaret Bankası’nı bankacılığa döndürmek için bir süredir yaptığı çalışmalarını resmiyete döktü.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 18:09
Elindeki lisansı kaybeden ve tasfiyede bulunan Türkbank için 28 Mayıs'ta yapılacak Olağan Genel Kurul'la banka tasfiyeden çıkarılacak. Genel Kurul'da ortakların "evet" kararı vermesi sonrası Tasfiye Halindeki Türkbank AŞ'nin Yönetim Kurulu bankanın tekrar lisans alması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvuruda bulunacak.

www.manset.at internet sitesinden Tarık Yılmaz'ın haberine göre Tasfiye Halindeki Türkbank, 28 Mayıs tarihli Genel Kurulu'nu yapacak. Genel Kurul gündeminin 10'uncu maddesi, bankanın tasfiyeden çıkarılmasına yönelik.Genel Kurul gündeminin 10'uncu maddesi şöyle:

"6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 548'inci maddesi hükümleri çerçevesinde Tasfiye Halinde Türk Ticaret Bankası AŞ'nin tasfiyesinden dönülmesinin ve bankacılık faaliyet izni almak üzere gerekli işlemlerin yapılmasının müzakeresi ve onaylanması ile gerekli işlemleri yapmak üzere Yönetim Kurulu'na yetki verilmesinin onaylanması…"

Genel Kurul'da alınacak bir diğer önemli karar, bankanın bilançosunda bulunan 354 milyon liralık Sermaye Benzeri Kredi'nin TMSF'ye aktarılmasına yönelik olacak. Söz konusu para, Hazineden gelmişti. Hazine yıllar önce Türkbank çalışanlarının sosyal güvencelerini sağlayan munzam sandıktan Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredilmesi için bankaya 354 milyon lira para aktarmıştı. 2007 yılında Hazine, "Parayı geri almış" bunun üzerine banka tarafından dava açılmıştı. Geçen yıl karara bağlanan davayı Türkbank kazandı. Böylece Hazine parayı tekrar bankaya iade etti. 353 milyon lira bilançoda "Sermaye Benzeri Kredi" kalemi altında tutulurken 272 milyon liraya ulaşan faizi bilanço dışında nazım hesaplarda bekletiliyordu.

28 Mayıs'taki genel kurulda hem 354 milyon lira hem de 272 milyon liralık faizi (toplam 626 milyon lira) TMSF'ye aktarılacak.

Konuyla ilgili 9 No'lu gündem maddesi de şöyle;

"TSMF Kurulu'nun 14 Mart 2013 tarih ve 2013/72 sayılı kararıyla 353.801.903 TL tutarındaki Sermaye Benzeri Kredinin, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na faizsiz olarak geri ödenmesinin ve Sermaye Benzeri Krediye ilişkin olarak 'Bilanço Dışı Yükümlülükler'de izlenen faiz tutarının banka kayıtlarından çıkarılmasının onaylanması…"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkbank tekrar bankacılığa dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN