Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Golf geliri tarımdan yüksek

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Yılda 130 milyon euro gelir getiren golf turizmi, atağa geçti. Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, "Tarımdan kazandığımızın 10 katını golften elde ediyoruz" dedi

Dünya turizminde 17'nci sırada bulunan Türkiye, giderek gelişen golf turizmindeki payını her yıl artırsa da henüz istediği noktada değil. 17 golf sahasıyla geçen yıl 160 bin golf turistini ağırlayan Türkiye, dünya pazarında binde 2 pay alıyor. 2012'de ülkemize 130 milyon euro bırakan golfçüler, 280 sahası olan İspanya'ya 5 milyar euro kazandırdı. Farkın kapanması için daha fazla golf sahası yapmak ve yeni turnuvalara imza atmak gerektiğini belirten Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, THY'nin isim sponsorluğunda birçok proje gerçekleştireceklerini söyledi.
Türkiye'nin golf turizminde geldiği nokta nedir?
Dünyada 40 bine yakın golf sahası var. Bizde sadece turizme hizmet eden golf sahası sayısı 18. Bunun 15'i Antalya, ikisi Bodrum, biri de Kuşadası'nda. Bir golf turisti İspanya'da günde bin euronun üzerinde harcıyor. Türkiye'de bu rakam 200-250 euro arasında.
Çevrecilerin eleştirilerine ne diyorsunuz?
Kesinlikle bu bilgilerin temeli yok. Golf sahasıyla aynı büyüklükte bir domates tarlası kıyaslandığında, tarla daha çok su harcar. Domatesten yarım milyon dolar gelir elde edilirken golf sahasından 5 milyon kazanıyorsunuz.
Bu yıl önemli bir organizasyona imza atacaksınız...
Evet, THY'nin sponsorluğunda 7-10 Kasım'da büyük bir organizasyon var. Dünyadaki en prestijli 10 turnuvadan biri niteliğindeki bir etkinlik olacak. Tiger Woods tekrar gelecek.
THY ile olan işbirliğinizden bahseder misiniz?
Bu tür büyük organizasyonların toplam bütçesi yaklaşık 12 milyon dolar. Geçen yıl müsabakanın ödülü 5.4 milyon dolardı. Bu yıl da 7 milyon dolar. Bunlar destek gerektiriyor. Avrupa Golf Federasyonu ile olan anlaşmamızın süresi 2015'in sonunda doluyor. THY de bu süreçte organizasyonlarımıza isim sponsoru olacak. Golf turisti THY'nin yolcu profiline uyan bir görüntü veriyor.

'Trabzonspor bizim kimliğimiz'
Trabzonspor taraftarı sizi çok seviyor ve istiyor. Kulüp başkanlığıyla ilgili planlarınız neler?
Trabzonspor bizler için bir futbol kulübünün çok ötesinde, kimliğimiz. Her türlü kişisel başarımıza, mücadelemize örnek teşkil eden bir kurum. Başkaldırının, isyanın sembolü. Kendi özkaynaklarını kullanarak büyük başarıları elde edebilme güdüsünü bize öğreten bir yapı. Bunu bir futbol kulübü olarak sınırlandıramayız. Ben o kulübe hiç başkanlık yapmadığım için taraftar beni istiyor. Sporda 25 yıllık bir özgeçmişim var. Kulüp başkanlığı yapacak kişinin her şeyini kulübe vermesi ve işini gücünü bir kenara bırakması lazım. Bu olabilseydi son 10 yılda dört başkan değişmezdi. Futbolu ve Trabzonspor'u seviyorum. Futbolla olan tek bağım Trabzonspor. Şu an başarılıysam bunda kulübün bana öğrettiği mücadele gücünün etkisi büyük. İşi gücü bırakacaksınız ve Trabzonspor'un başına geçeceksiniz. Oysa ben işimi bir tarafa bırakabilecek bir konumda değilim.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Golf geliri tarımdan yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN