Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memurdan siyaset dersi almam

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, veda etmeye hazırlandığımız IMF'ye sert çıktı. Erdoğan, "IMF'yle anlaşma yapmadık çünkü bize siyaset öğretmeye kalktı. Bir memurdan siyaset dersi almam" dedi

Türkiye'nin IMF'ye yarım asırlık borç defterini kapatmasına sayılı günler kala Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan sert bir veda konuşması geldi. Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun salı günü ödenecek son taksitle biteceğini belirten Başbakan, "Biz IMF ile stand-by anlaşması yapmadık. Niye yapmadık? Çünkü bizden başka şeyler istediler. Bize siyaset öğretmek istediler. Ben siyasetçiyim. Siyaseti, siyasetçiden öğrenirim veya dinlerim. Bir memurdan siyaset dersi almam" dedi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yıllık Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, şunları söyledi: "Alınan tüm tedbirlere rağmen, küresel ekonomideki kırılganlık devam ediyor. İhtiyaç duyulan büyüme oranları bir türlü yakalanamıyor. Adeta doyum noktasına ulaşmış bir yapı söz konusu. Finansal krizler, sağlam bir makroekonomik çerçevenin, yapısal reformların sürekli büyüme ve istikrar bakımından ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz köklü reformlar sayesinde, Türkiye, küresel finans krizinde gerçekten farklı bir konumda oldu."

10 YILDA 23.5 MİLYAR DOLAR

10 yıl önce IMF'ye 23.5 milyar dolar borçla Türkiye'yi devraldıklarını belirten Erdoğan, süreci şöyle anlattı: "O günden bu güne stand-by anlaşması yapmadık. Kendilerine bunu anlattım. 'Bize parasal destek verecekseniz verin. Borcumuzu ödediğimiz zaman bize başka bir şey söylemeyin. Ama borcumuzu ödemiyorsak gereğini yapın' dedim. Şu reformu yapacaksın, bu reformu yapacaksın. 'Kusura bakmayın, sizinle artık anlaşma imzalamıyoruz' dedik. Borçlarımızı ödedik. Salı günü son taksiti yatıracağız. IMF ile 23.5 milyar dolarlık borç kapanıyor."

IMF'YLE VEDANIN KİLOMETRE TAŞLARI
* Türkiye-IMF ilişkisi 1 Ocak 1961'de başladı.
* İlk stand-by anlaşması Cemal Gürsel'in kurduğu 24'üncü Hükümet döneminde gerçekleştirildi.
* Zaman içinde 19 stand-by anlaşması imzalandı.
* Fonla Türkiye arasındaki yarım asrı aşan süreçte başbakanlık koltuğuna Süleyman Demirel 7, Bülent Ecevit ise 5 kez oturdu. İsmet İnönü, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan 3'er, Cemal Gürsel, Nihat Erim, Turgut Özal ise 2'şer kez başbakanlık yaptı.
* Bu süreçte Türkiye IMF'den 50 milyar doların üzerinde kaynak sağladı.
* 14 Mayıs'ta yaklaşık 421 milyon dolarlık son taksitin ödenmeyle IMF'ye borcumuz sıfırlanacak.

3'ÜNCÜ AŞKIM 3'ÜNCÜ KÖPRÜ
Başbakan, 29 Mayıs'ta temeli atılacak 3'üncü Köprü'yü "3'üncü aşkım" diye nitelendirdi. Erdoğan, şunları söyledi: "3'üncü aşkım vardı. O da Boğaz'a 3'üncü Köprü'yü kurmak. 'Bize nasip olmalı' diyorduk. Şimdi temelini atmaya hazırlanıyoruz. 3'üncü havalimanını da yapıyoruz. Kanal İstanbul dediğim zaman sevdiğim ve beni sevdiklerine inandığım dostlarım 'Sayın Başbakan bunu nerede yapacaksın, nasıl olacak' diyorlardı. Kendilerine sadece şunu söyledik: Şu ana kadar 'yapılmaz' denilen birçok şeyi nasıl yaptıysak bunu da öyle yapacağız."

PROJELERE AB FONU DESTEĞİ
Başbakan Erdoğan, AB fonlarıyla 35 şehirde katı atık depolama tesisinin hayata geçirildiğini söyledi. Başbakan, Ankara-İstanbul hızlı tren hattının Köseköy-Gebze kesimine AB fonlarından yaklaşık 125 milyon euro kaynak aktarıldığı bilgisini verdi. Erdoğan şunları söyledi: "Söz konusu hattın büyük bölümü bu kaynakla yapılıyor. Sadece İstanbul'da bu fonların büyüklüğü 200 milyon euroyu buldu. Ulusal Ajans'ın fonlarından 300 bin vatandaşımız faydalanma imkânı buldu. Bu sayede Avrupa'dan 130 bin kişi geldi."

KANAL İSTANBUL'UN GENİŞLİĞİ 500 METRE OLACAK
Başbakan, Kanal İstanbul'la Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, "Çok farklı, modern bir kanal düşünüyoruz. En üst düzeyde genişliği 500 metre olacak. İstanbul marka şehir olarak dünyada yerini alacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurdan siyaset dersi almam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN