İslami finans 1 trilyon $'a çıktı

Giriş Tarihi: 12.5.2013

Dünyada İslami finansın hacminin 1 trilyon doları bulduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin payının ise giderek arttığını belirtti

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 12'nci Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya çapında 600 İslami finans kuruluşu olduğunu, bunlara ait varlıkların ise 1 trilyon doları bulduğunu belirtti. Babacan, "Türkiye halen toplam hacmin yüzde 1'ini teşkil ediyor. Bunun geliştirilmesi gerek" dedi.

Kredilerdeki pay yüzde 6.1

2012'de gerçekleşen 1.5 milyar dolarlık sukuk ihracının Türkiye'yi dünyanın zirvesine taşıdığını anlatan Babacan, "Sektörün finans piyasasından aldığı pay aktif büyüklüklerde yüzde 5.3, kredilerde yüzde 6.1, KOBİ kredilerinde yüzde 11.1, özkaynaklarda yüzde 4.1, mevduat ve fon hesaplarında da yüzde 6.5'e yükseldi" dedi. Babacan yeni lisans konusunda da tüm kapıları açtıklarını anlatarak, "Ziraat ve Halk bankalarının bu alandaki yapılanmaları bir-iki aya kadar şekillenir" diye konuştu.

4 bankanın kârı 1 milyarı buldu
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan da katılım bankalarının aktiflerinde bir önceki yıla göre yüzde 25 artış sağlayarak 70.2 milyar liraya ulaştığını anlattı. Uyan, "Toplanan fonlarda da yüzde 23'lük bir büyüme sergilendi. Böylece 4 katılım bankası 49.2 milyar liralık fon hacmine ulaştı. Toplam kâr da yüzde 14 artarak 916 milyon lira oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslami finans 1 trilyon $'a çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN