Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü galericiden sanat gazetesi

Galerist'in kurucusu Murat Pilevneli, eksikliğini hissettiği bir sanat gazetesi için 30 kişilik kadro kurdu. Ücretsiz olacak gazetenin deneme sayısı haziranda basılacak ve digital platformda da İngilizce olarak yayımlanacak

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Türk çağdaş sanat piyasasında Murat Pilevneli'nin önemli bir yeri vardır. 2001'de kurucusu olduğu Galerist'te 10 yıl boyunca Taner Ceylan, Leyla Gediz, Hussein Chalayan gibi uluslararası arenada tanınmış birçok sanatçıyla çalışan Pilevneli'nin Galerist'i, Art Basel, Art Miami Beach, Frieze gibi önemli sanat fuarlarına katılan ilk Türk galerisi olmuştu. Pilevneli, yıllardır biriktirdiği sanat kültürünü ve deneyimini artık farklı bir arenaya, bağımsız olarak yayımlanacak bir sanat gazetesine taşımaya hazırlanıyor. Onun paralelinde özel içerikle web sitesi hazırlıyor. Pilevneli ile 30 kişilik yerli ve yabancı yazarlardan oluşan ekip haziranda ilk deneme sayısını basmaya hazırlanıyor. Aylık olarak yayımlanacak gazetenin henüz adı belli değil. İlk etapta ücretsiz olarak yayımlanacak gazetenin akıllı telefon uygulaması da bulunacak. Üstelik dijital platformda İngilizce olarak da sunulacak.

Piyasa aynı isimler etrafında dönüyor
Murat Pilevneli, son dönemde enerjisininin önemli bir kısmını henüz hiç sergi yapmamış, genç sanatçıların görünebilirliği için harcıyor. Pilevneli Project adı altında Bora Akıncıtürk, Nazım Ünal Yılmaz, Refik Anadol, Lara Kamhi, Elif Boyner, Sezer Arıcı, Melis Ağzat gibi sanatçılara eserlerini sergileyebilecekleri platformlar hazırlıyor. Pilevneli, sanatçıların eserlerini sergilemek için Karaköy Unter'de Absolute ile birlikte Atelier by Absolute projesini hayata geçirdi. İki haftadır devam eden proje kapsamında farklı sanatçılar bir araya gelerek mekânda ortak işler yapıyor. Kafe müşterileri de sanatçıları çalışırken bizzat izleme ve eserin yapılış aşamasına şahit olma fırsatı yakalıyor. Sanat piyasasında bir tıkanıklık olduğunu düşünen Murat Pilevneli, "Müzayedelerde rekor fiyatlar veriliyor. Ama bunlar hep aynı isimler etrafında dönüyor. Bu durum ileride bir tıkanıklığa yol açar. Tıkanıklığın önünü açmak için genç sanatçıların ortaya çıkarılması gerekiyor. İkinci önemli unsur ise eleştiren bir sanat yayının eksikliği" dedi.

Özgün ya da yerel işler üretmek şart
12 yıllık galerici geçmişi var Pilevneli'nin. Ama yakın gelecekte bir galeri açma acelesi olmadığını söylüyor. Gelecek 10 yılla ilgili endişeleri olduğunu dile getiriyor: "Henüz uluslararası bir sanat piyasası oluşturmadık. Türkiye'de sanat yatırımına para harcayacak birçok kişi var. Ama uluslararası arenada bu durum farklı. Koleksiyonerler artık doydu. Alım yapması için ya çok özgün bir iş sunmalısınız ya da kültürel öğelerle ön plana çıkmalısınız. Türkiye 100 yıldır Batı'ya bakıyor. Baka baka Batı gibi olduk. O zaman onlar niye bizimle ilgilensin? İran sanatını örnek verirsek. Resimlere bakıyorsun bazen çok modernist ama yerel öğeler var, bir kültürün yansıması var. Çin, Hindistan gibi ülkelerdeki sanatçılar sanatlarında bire bir kültürlerini yansıtıyorlar. Dediğim gibi ya özgün bir şey sunmalı sanatçı ya da kendi kültürüyle ayrışmalı ki yabancı koleksiyonerin ilgisini çekebilsin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü galericiden sanat gazetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN