Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahin'den Kayseri'ye 20 milyonluk yatırım

Giriş Tarihi: 13.5.2013

Türkiye'nin en büyük işlenmiş et ürünleri firmaları arasında yer alan Şahin Sucukları, Kayseri Mimar Sinan OSB'ye 20 milyon liralık fabrika kuruyor

Türkiye'nin en büyük işlenmiş et ürünleri firmaları arasında yer alan Şahin Sucukları, 2013'ü atılım yılı ilan etti. 92 milyon liralık cirosunu, yıl sonunda 150 milyona çıkarmayı hedefleyen firma, Kayseri Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yeni bir fabrikanın da temelini attı. Yıl sonunda tamamlanacak olan yatırım 20 milyon liraya mal olacak. Şahin Sucukları'nın Genel Müdürü Mustafa Demirpalta, yeni fabrikadaki günlük üretim kapasitelerinin 75 ton olacağını söyledi.

PORTFÖYÜNDE 80 ÇEŞİT ÜRÜN VAR
Demirpalta, 63 bin metrekarelik bir arazi üzerinde faaliyet göstereceklerini belirterek, "Eski fabrikamızı buraya taşıyacağız. Yeni yerimizde kesimhanemiz ve soğuk hava depolarımız da olacak. Biz hazır et almıyoruz. Karkasları kendimiz kesiyoruz" dedi. Firmanın sucuk dışında pastırma, kavurma, sosis, salam, Kayseri mantısı gibi 80'e yakın ürün çeşidi var.

"İLK ÜÇTE YER ALIYORUZ"
Mustafa Demirpalta, işlenmiş et sektöründe marka bilinirliğinde ilk 3'te yer aldıklarını söyledi. Pazar paylarının ise yüzde 8 ila 12 arasında değiştiğini ifade eden Demirpalta, "Piyasada 20'ye yakın büyük, bincivarında ise merdiven altı üretici var. Biz ulusal ve yerel zincirlerin bir ikisi dışında hepsinde varız" diye konuştu.

GÜRCİSTAN VE DUBAİ'YE İHRACAT YAPIYOR
İhracatın toplam satışlar içindeki payının yüzde 1 olduğunu belirten Mustafa Demirpalta, Gürcistan, KKTC ve Dubai'ye ürün gönderdiklerini açıkladı. Bu yıl 150 milyon TL ciro hedefine yaptıkları çekiliş kampanyalarıyla ulaşacaklarının altını çizen Demirpalta, "Çeşitli firmalarla birlikte kampanyalar yapıyoruz. Bu yıl için 2.2 milyon liralık çekiliş bütçemiz var" dedi. Demirpalta, 73 ilde 78 bayileri olduğunu ifade etti.

"SATIŞIMIZIN YÜZDE 20'Sİ KAYSERİ'DE OLUYOR"
Kayserili bir aile şirketi olan ve şu an dördüncü kuşak tarafından yönetilen Şahin Sucukları, satışının yüzde 20'sini kendi ilinde gerçekleştiriyor. Mustafa Demirpalta, bu oranının yanıltıcı olmaması gerektiğini belirterek, "Kayseri'den kargo ve yolcu beraberinde Türkiye geneline ürünlerimiz gidiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin'den Kayseri'ye 20 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN