Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi gün sevinci

Giriş Tarihi: 14.5.2013

Türkiye'nin IMF'yle borç defterini kapatması iş dünyasında büyük sevinç yarattı. Geçmişte IMF'yle stand-by imzalamadığı için hükümeti eleştiri bombardımanına tutan patron ve STK'lar şimdi vedaya alkış tutuyor

Türkiye'de tarihi bir gün yaşanıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yarım asırlık ilişkisine son noktayı koyacak olan Türkiye, küresel krizde tam bağımsızlığını ilan edecek. Bu durum iş dünyası ve Sivil Toplum Örgütleri'nde (STK) de büyük bir sevinç yarattı. 2008'de yeni bir stand-by anlaşması yapılmamasına şiddetle karşı çıkarak hükümeti eleştiri bombardımanına tutanlar ağız değiştirdi. "Bu durum Türkiye için felaket olur. Anlaşmamız şart" diyen iş dünyası ve STK'lar bugün gelinen duruma alkış tutuyor. Hatırlanacağı gibi özellikle TÜSİAD başta olmak üzere birçok STK ve patronlar, verdikleri demeçlerde çarkların dönmesi ve reel sektörün desteklenmesi için IMF ile anlaşmanın şart olduğunu söylüyordu. Ancak aradan geçen 5 yılda patronların da büyük bir değişim geçirdikleri görülüyor.

MÜSİAD DESTEKLEMİŞTİ

2008'de hükümetin fonla masaya oturmama kararını destekleyen tek dernek Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) olmuştu. O dönem derneğin genel başkanı olan Ömer Cihad Vardan, "Bazı kesimler, sürdürdükleri ısrarcı tavrı artık terk etmelidir. IMF ile acil bir anlaşma yapması değil, hızı kesilen yapısal reformlara öncelik vermesidir" değerlendirmesini yapmıştı.

BAKAN, PATRON VE STK'LAR IMF'NİN ARDINDAN NE DEDİ?

Ekonomi Bakanı-Zafer Çağlayan
IMF'de masa düzeni ve roller değişecek
Ben geçmişte Türkiye'yi IMF'ye muhtaç hale getirenlere kızmıştım. Türkiye AK Parti hükümetleri döneminde IMF'ye ihtiyaç duymaksızın küresel krizde başarılı oldu. Yeni dönemde fonla Türkiye'nin rolleri değişecek. Şimdi masanın oturma düzeninde ciddi bir değişiklik yaşıyoruz.

Başbakan Yardımcısı-Ali Babacan
Kasım 2014'te İcra Direktörü olacağız
19 yıl sonra ilk defa borçsuz bir döneme giriyoruz. 5 yıldır IMF'den kredi kullanmadık. AK Parti iktidarı olarak ilk 5 yılda kredi kullanan, ikinci 5 yılda da bunları geri ödeyen olduk. İnşallah 3'üncü beş yılda borç veren ülke olacağız. Kasım 2014'ten itibaren de Türkiye 24 İcra Direktörü'nden biri olacak.

TİM Başkanı-Mehmet Büyükekşi
52 yıllık borçluluk bitiyor
Son stand-by'ı ihracatçılar olarak istemiyorduk ve ne kadar isabetli bir talepte bulunduğumuzu görüyoruz. IMF ile anlaşma yapmamızı isteyen ve paranın da şirketlere verilmesini talep eden kesimin sesi soluğu çıkmıyor. IMF'den para almayı, 'yüksek faiz düşük kur' nedeniyle istemiyorduk. İhracattaki artış hızı ekonomi yönetiminin ne kadar doğru bir karar verdiğini gösterdi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı-Güler Sabancı
Bir daha o günlere dönmememiz lazım
Böyle bir döneme girmekten çok mutluyum. Keşke Rahmetli Sakıp Bey de bugünleri görseydi. Bizden sonraki nesiller için de bir anı olarak kalacak. Geldiğimiz yeri iyi değerlendirmeliyiz. Bir daha o günlere dönmemek için daha çok çalışmalıyız.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı-Tuncay Özilhan
Ciddi reformlar hayata geçirildi
IMF'nin ilaçları var. Bunları her ülke kendine uygun şekilde kullanmalı. Türkiye kriz döneminde bunu çok iyi yaptı. Bu süreçte ciddi reformlar hayata geçirildi. Dünya batarken herhangi bir zarar görmedik.

MÜSİAD Genel Başkanı-Nail Olpak
Yalnız kalma pahasına doğruyu söyledik
MÜSİAD, IMF ile ilişkilerde inandığı gerçekleri yalnız kalmak pahasına haykırdı. Bugün başlayacak süreci, yeni bir milat olarak görüyoruz. IMF'nin Türkiye'deki algısı çok da pozitif değil. Yeni dönemde, Türkiye'nin sesini daha fazla çıkarması gerekir.

TÜRKONFED Başkanı- Süleyman Onatça
İlişkilerimiz yeni bir düzene giriyor
Bu durum, Türkiye ekonomisinin başarısını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri. Bugünden itibaren IMF ile ilişkilerimiz yeni bir hal alacak. Kurumun yapısındaki değişim tamamlanınca, ülkemiz IMF yönetiminde daha fazla söz sahibi olacak.

Ekonomist-Prof. Dr. Murat Yülek
Hedef tek başımıza temsil edilmek
Bir insan neden doktora giderse o yüzden IMF'nin kapısını çaldık. IMF ile ilişkimiz bitmedi. Tam aksine yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye'nin büyük hedefleri var. ABD gibi tek başına temsil edilmek istiyoruz.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü-Prof. Dr. Ünsal Ban
Psikolojik etkisi de oldukça yüksek
Geldiğimiz nokta Türkiye ekonomisinin artık bağımsız hareket edebileceğini gösteriyor. IMF ile yapılan her anlaşma elimizi kolumuz bağlıyordu. Borcumuzun bitecek olması psikolojik açıdan da oldukça önemli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi gün sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN