Erkene uyarı sistemi

Uzmanlar, erken rezervasyondaki fiyat oyunlarına karşı tatilcileri uyardı. Aynı tatil paketini erken rezervasyonla farklı fiyatlardan satanlar, aradaki parayı müşterisine iade etmek zorunda

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Türkiye'de erken rezervasyonla tatil satın alan turist sayısı 2.5 milyona çıkarken, uzmanlardan uyarı geldi. Erken rezervasyonla satış yapan oteller, son odalarına ekstra indirim yaptığı halde, aradaki fiyat farkını tüketiciye iade etmiyor. Touristica Seyahat Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Temel, büyük acente ve otellerin bu riski göze alamadığı için fiyat farkını tüketiciye iade ettiğini söyledi.

72 SAATE DİKKAT!
Şikâyetlerde internet üzerinden yapılan işlemlerin ağırlıklı olduğu görülüyor. Temel, "Misafir lehine uygulama yapıyoruz. Fiyatta düşüş olduysa aradaki farkı almıyoruz" dedi. Temel, farkı iade etmeyenlerin de olduğunu belirterek, şu uyarıda bulundu: "Misafirler erken rezervasyon sigortası satın alabilir. Tatilin başlamasına 72 saat kala eğer fiyat düşmüşse aradaki farkı talep edebilir." Uzmanlar, "72 saatten sonra herhangi bir hak kalmaz. Sigortanın işlevi kalmaz. Tüketicinin dikkatli olması şart" yorumunu yaptı.

En büyük tehdit internet sitelerinde
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, internetten satış yapan ve sayıları hızla artan tatil sitelerinin kurallara uymadığını belirtti. Ulusoy, "Biz de onlarla mücadele ediyoruz. Tüketiciler de dikkat etsin" dedi. Pronto Tour'un sahibi Ali Onaran da, "Maille gelen erken rezervasyon tekliflerinin iyi incelenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin turizm trendlerinden biri haline gelen erken rezervasyona ilgi her geçen gün artıyor. Geçmiş dönemde mayıs ayından itibaren başlayan bu uygulama, artık tüketici taleplerine göre kasım ayına kadar çekildi. İbrahim Temel, erken rezervasyonda aynı tatil paketini farklı fiyatlarla satın alan tüketicilerin bu durumu ancak temmuzağustosta fark ettiğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkene uyarı sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN