Türkiye'nin en iyi haber sitesi

K.Irak'ta Exxon'la petrol arayacağız

Başbakan Erdoğan ABD ziyareti öncesinde Kuzey Irak'ta Exxon ile petrol aramak için anlaşma imzalandığını açıkladı. Erdoğan, "Yerel yönetimle yapılan anlaşmayı ABD ziyaretimizde olgunlaştıracağız" dedi

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarihi ABD ziyareti öncesinde Kuzey Irak petrolü konusunda açıklama yaptı. ABD'ye ziyaretinden önce Esenboğa Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Erdoğan, ABD petrol şirketi Exxon Mobil ile petrol aramak için Kuzey Irak yerel yönetimiyle bir anlaşma yapıldığını ve atılan bu adımı ABD seyahatinde olgunlaştıracaklarını söyledi. Erdoğan "Bu Kuzey Irak yerel yönetimiyle oradaki arama çalışmalarına yönelik bir adımdır" dedi. Erdoğan, başka ülkelerin Irak'ta petrol arama, çıkarma ve ticareti konusunda adımlar attıklarını belirterek, "Kapı komşumuz olan Irak ile karşılıklı çıkar esasına dayalı bir adım atılmasından daha doğal ne olabilir" diye konuştu.

LOBİLER ÇALIŞIYOR
Kuzey Irak yerel yönetiminin anayasaya dayanarak petrol gelirlerinden yüzde 17 pay alabildiğini ve bunu Türkiye ile paylaşmasının hakkı olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Karşılıklı olarak bu anlaşmaları yapmak mümkündür. Kaldı ki şu anda kendi petrol şirketimiz, Exxon Mobil ile anlaşma yapmış durumda. O da bir ABD şirketi. Bunları yapmamıza mani bir durum söz konusu değil. Türkiye'den başka şirketlerin de yaptığı anlaşmalar var ama bazı lobiler ilginç bir şekilde çalışıyor. Bunları açığa çıkarmak da bizim görevimizdir. Burada dikleşmeyeceğiz ama dik duracağız."

STA DA GÜNDEMDE
Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretinde enerji ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) masaya yatırılacak. ABD ile AB arasındaki anlaşmayla ilgili olarak Türkiye'nin kaygıları ifade edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
K.Irak'ta Exxon'la petrol arayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN