Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu işyerinde görev var

Hava-İş'in başlattığı THY grevinde korkulan olmadı. 618 sefer sorunsuz gerçekleşti. Sendika Başkanı Ayçin, "Başarıyla sonuçlanana kadar devam edeceğiz" dedi. THY Başkanı Topçu ise "Grev kâğıt üzerinde kaldı" açıklamasını yaptı

Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası, aldığı grev kararını önceki gece 03:00'da uygulamaya başladı. Atatürk Havalimanı ve THY Genel Müdürlük binasına, "Bu işyerinde grev var" pankartları asıldı. Grevin başlamasına saatler kala THY pilotlarının da üyesi olduğu Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği greve katılmayacağını açıkladı. Kabin Memurları Derneği'nin de aynı yönde karar aldığı bildirildi.

22 YIL SONRA İLK GREV

22 yıl sonra alınan grev kararına katılım düşük oldu. Grev öncesinde polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sendikaya destek olmak için CHP'li milletvekilleri ve sanatçılar da geldi. Ekipler, herhangi bir müdahale olmadan hazırlıklarını yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş katında grev için toplanan Hava-İş üyesi işçilerine izin verilmedi. Grevde korkulan olmadı. Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç, 618 seferin tamamının sorunsuz gerçekleştiğini söyledi. Genç, sendikanın uçuş personelini arayarak baskı yaptığını belirtti. Genç sendika hakkında suç duyurusunda bulunulacağını da açıkladı.

SENDİKA: SONUÇLANANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ
Hava -İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, uçuşların emniyetsiz ve güvensiz bir şekilde yapıldığını iddia ederek, "Sivil havacılığı göreve çağırıyorum. Bu işten herkes sorumludur" dedi. Grev kararı alma nedenlerinin 5 ay önce işten çıkarılan ve iadesi yapılmayan 305 THY işçisi olduğunu söyleyen Ayçin, "Direnişimizi kırmak için yönetici kadrolar, part time çalışanlarla uçuşları gerçekleştiriyor. Bunlar eğitimini tamamlamayan kişilerdir" diye konuştu. Atilay Ayçin, greve başarıyla sonlandırana kadar devam edeceklerini dile getirdi.

'GREV KâĞIT ÜZERİNDE KALDI'
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, greve çalışanların itibar etmediğini belirterek, "Grev kâğıt üzerinde kalmıştır" dedi. Topçu, "305 kişi dışında bir çözüme sendika yanaşmıyordu. Bunu defalarca anlattık. Sendika en son kararını verdi ve işlem tıkandı" diye konuştu. Topçu, 16 bin üyesi olan sendikanın gözlemci atayamadığını öne sürdü.

'ÇALIŞAN İLGİ GÖSTERMEDİ'
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY çalışanlarının greve ilgi göstermediğini, seferlerde bir aksama yaşanmadığını söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, "Türk ekonomisine ciddi zarar verebilecek durumlara kayıtsız kalamayız" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da grevin ekonomiyi etkileyeceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işyerinde görev var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN