Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelepir Türkiye bitti

2001 krizinde 'Kelepir Türkiye' başlıklarıyla öne çıkan "ucuz Türk şirketi" trendi değişiyor. Uzmanlar ikinci not ile Türk firmalarının fiyatlarının da artacağı görüşünde

Türk firmalarının 2001 krizinde düştüğü durum için atılan 'kelepir Türkiye' manşetleri not artışının ardından tarihe karıştı. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) başta olmak üzere Türk şirketlerini ucuz fiyatlardan satın almaya çalışan fonlar, not artışıyla birlikte bu tutumlarını değiştirecek. Çünkü Türk şirketleri artık gelecekteki değerlerini de faturalandıracak. Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Celal Sönmez, "Yabancıların masada çok düşük fiyatlar teklif ettiklerini duyuyoruz. Firmalarımız dikkatli olmalı. Çünkü sadece şirketlerini değil Türkiye'nin de sağlıklı geleceğini satıyorlar. Bunu düşünerek fiyat belirlemeleri gerekiyor" dedi. Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler de, "Yabancı firmalar genellikle vergi öncesi kârâ bakıyor ve piyasanın yapısına göre bir çarpan belirliyor. Kâr ile bu katsayıyı çarpınca ortaya çıkan fiyata da 'çok iyi fiyat verdim' diye seviniyorlar. Bu nedenle masadan kalkılan görüşmeler var" diye konuştu.

FİYAT KABUL EDECEKLER

Son not artışının, Türkiye'nin zaten var olan cazibesini daha da artıracağını söyleyen Cantekinler, "Not artışının doğrudan Türkiye'deki şirketlerin değerlerini artırmaktan ziyade, yabancı yatırımcılarla Türk patronların beklentileri arasındaki farkı da azaltacağı kanaatindeyim. Diğer bir deyişle bu not sayesinde risk algısının düşmesi ve daha yüksek değerlemeleri kabul etme ihtimali de artacaktır" şeklinde konuştu.

Ağırlık Marmaralı kobi 'lerde olacak
Dudulu OSB Başkanı Murat Önay, yabancı fonların krizi fırsat bilerek firmaları ucuza kapatmaya çalıştıklarını belirtti. Önay, "KOBİ'lere gelen yabancıların sayısı çok arttı. Firmaları ucuza kapatmaya çalışıyorlar. Marmara Bölgesi'nde çok sayıda firma satıldı. Hemen hemen her sektörde satın alma gerçekleşiyor" dedi.

Şirketlerimizin değeri yüksek notla artacak
Boydak Holding CEO'su ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak, not artışının zaten beklendiğini belirterek, Moody's'den açıklama gelmeden çok önce piyasanın yüksek nota göre pozisyonunu aldığını vurguladı. Boydak, "Bundan sonra yapılacak ortaklıklar ve satış işlemlerinde fiyatlar artacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelepir Türkiye bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN