Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dublin sokaklarına barış getiren banka Türkiye'de

Giriş Tarihi: 19.5.2013

İrlanda'da Katolik ve Protestan gençler arasındaki sokak kavgalarını durdurmak için kurulan GençBank, 26 ülkeden sonra Türkiye'ye geldi. Banka 65 gençlik projesine imza attı

1999'da İrlanda'da Katolik ve Protestan gençlerin sokakta kavga etmelerini önlemek amacıyla yola çıkan sosyal fon fikri, bugün 26 ülkede gençlerin toplum projelerine destek veriyor. Belçika hükümeti tarafından desteklenen GençBank adındaki programın o dönemde İrlanda'da başarıyla sonuçlanması diğer ülkelere de sıçramasına neden olmuş.

8 ŞUBESİ VAR

Proje 2011'de Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle Türkiye'ye geldi. TOG'un sorumluluğunda yürütülen pilot çalışmalar sonrasında Türkiye'de İstanbul, İzmir, Artvin, Batman, Samsun, Çanakkale ve Adıyaman'da sekiz GençBank kuruldu. Sabancı Vakfı'nın 250 bin liralık destek verdiği bankaya, uluslararası Mott Vakfı da 150 bin dolar kaynak aktarınca gençler tarafından geliştirilen 65 proje hayata geçirildi.

Hibe programını gençler yönetiyor

Projenin Türkiye Sorumlusu Can Ercebe, fonun tamamen gençlerin idaresinde olduğunu söylüyor. Bankaya başvuran projelerden hangisine hibe ayrılacağına gençler karar veriyor. Projelere yerel yönetimler de ortak. Mutlaka sosyal içeriği olması gereken bu çalışmalara gençlerin önceleri çekimser yaklaştığını anlatan Ercebe, "Yerel yönetimler de projenin maliyetinin yüzde 30'unu karşılıyor. Gençlere önce proje yazma ve uygulama eğitimleri veriyoruz. Bu çalışmalardan sonra iş bulan çok arkadaşımız oldu" diyor.

3 BİN 200 GENÇ ÇALIŞTI
2012'de Genç- Bank projelerinde toplam 3 bin 200 genç görev aldı. Samsun Atakum GençBank ekibi (Yanda)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dublin sokaklarına barış getiren banka Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN