Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90 milyarlık imza

Giriş Tarihi: 21.5.2013

İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havaalanı'nın ön imza töreni yapıldı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Bir çukur verdik, 90 milyar lira alıyoruz" diyerek eleştirileri yanıtladı

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesinde 2'nci adım dün atıldı. İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı için en yüksek teklifi veren ortak girişim grubuyla ön imzalar atıldı. Ankara'daki imza törenine, 22 milyar 152 milyon euro teklifle ihaleyi kazanan Cengiz-Kolin- Limak-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun temsilcileri katıldı. Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bize 'ihale karşılığında ne verdiniz?' diye soruyorlar. Bir çukur verdik, 90 milyar lira alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanı. Bunu 25 yıl sonra geri alıyoruz, o da bonusu" diyerek eleştirilere yanıt verdi.

GİRİŞİMCİ BORÇTAN KORKMAZ

Bakan Binali Yıldırım, "Bizim girişimcilerimiz borçtan korkmaz. Bir arkadaşım, 'Taksitle satsınlar İstanbul'un yarısını alırım' diyor" şeklinde konuşunca herkesi güldürdü. Bu projenin Türkiye'nin bütün göstergelerini değiştirecek bir milat olduğunu ifade eden Yıldırım şunları söyledi: "Her geçen gün İstanbul'un transfer merkezi olma özelliği öne çıkıyor. İstanbul'u kullanan transfer yolcu sayısı, 2012'nin sonunda 13 milyon kişiye ulaştı. Havacılıkta bu gelişmeler yaşanırken 'idare edelim, yeter' gibi düşünceler miyopluktur. Biz seyreden tarafta değil, hizmet eden tarafta olmayı tercih ettik ve böyle bir karar verdik."

BU İŞİN ALTINDAN KALKARIZ
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yeni havalimanı bizim için sadece bir yatırım projesi değil, Türkiye için her yönüyle bir prestij projesidir" dedi. İnşaat ve altyapıda bugüne kadar yurtiçi ve dışında elde ettikleri tüm deneyim ve birikimi bu projenin layıkıyla tamamlanması için sarf edeceklerini söyleyen Özdemir, "Türkiye'nin içi rahat olsun. Ortak girişim grubumuz bulunduğumuz coğrafyanın en önde gelen inşaat ve altyapı şirketlerinden oluşmaktadır. Bu işin altından kalkarız. İstanbul yeni havalimanı projesi, dünyanın en büyük kamuözel sektör işbirliği projelerinden biri olacaktır. Bu projeyi devletten beş kuruş para almadan inşa edeceğiz. 25 yıl işlettikten sonra tüm havaalanımızı ekleriyle birlikte devredeceğiz" dedi.

ONAYA KALDI

Bundan sonraki aşamada ihale sözleşmesi Bakan Yıldırım'ın onayına sunulacak. Ardından Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve Mapa konsorsiyumu, havalimanının yapımı için kuracağı şirketi, ticari sicile kaydettirecek. Sonrasında uygulama sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılacak.

DOLAYLI İSTİHDAM 1 MİLYON OLACAK
150 milyon yolcu taşıma kapasitesiyle dünyadaki örneklerinin en büyüğü olacak 3'üncü havalimanı, 58 ayda tamamlanacak. Bakan Binali Yıldırım, projenin 100 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağını, bu rakamın istihdamdan etkilenecek nüfus da hesaba katıldığında, 1 milyona ulaşacağını kaydetti.

İSTANBUL'A KATKI SAĞLAYACAK
DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise, "Yeni havalimanı projesinin realizesi, İstanbul'u gelecekte önemli bir turizm ve finans merkezi yapmak hedefine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90 milyarlık imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN