Betoncu fırsatı otomatiğe bağladı

Giriş Tarihi: 21.5.2013

İstanbul'da çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle 16 taş ocağının mühürlenmesi fırsatçıları harekete geçirdi. Kısa sürede betonda yüzde 30, mıcırda ise yüzde 100'den fazla fiyat artışı oldu

Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, kentsel dönüşüm gibi dev projelere start verilirken İstanbul'da müteahhitler zam şokuyla sarsıldı. Şehirde mıcır üretimi yarı yarıya azaldığı için beton fiyatına yüzde 30 zam geldi. Mıcır fiyatlarının artmasının nedeni ise İstanbul Avrupa Yakası Cebeci Bölgesi'ndeki 16 taş ocağının mühürlenmesi oldu. Avrupa Yakası'nın mıcır ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan bu ocakların üretim şartlarını yerine getiremediği için kapatılması üzerine de mıcırın ton başına fiyatı 8 liradan 15 liraya kadar çıktı. Bunun üzerine beton fırsatçıları fiyatları önemli oranda artırdı.

DEV PROJELER ETKİLENECEK

Mıcır fiyatındaki bu yüzde 100'ün üzerindeki artış da metreküp başına 85 lira olan beton fiyatını da 110 liraya ulaştırdı. MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir, bu durumun konut fiyatlarını artıracağını söyledi. Özdemir, "İstanbul'da dev projelere start verildiği bir dönemde, beton gibi en temel yapı malzemesinde yaşanan bu aksaklık, konut ve inşaat fiyatlarını artıracak" dedi.

'ÇIKAN FİYAT İNMEZ'
Burhan Özdemir, taş ocaklarının defalarca uyarılmasına karşın üretim için gerekli şartları yerine getirmediklerini belirtti. Özdemir, "Taş ocakları kapatılınca fiyatlar arttı. Fiyatlar, bu ocaklar tekrar işletmeye açılmadan eski haline dönmeyecek. Burada bir nevi fırsatçılık var" diye konuştu. Özdemir, beton ve mıcır üreticilerinin yakında başlayacak yerel seçimleri hesaba kattıklarını belirterek "Yerel seçimler yaklaşıyor. Belediyeler yolları ve kaldırımları elden geçirecekler. Bu, fiyatları daha da artıracak" dedi.

BETON FİYATI YÜZDE 30 ARTTI
* Beton fiyatlarındaki yükselme, ihale bedeli 22 milyar euro olan 3. Havalimanı'nda yüzde 30'luk bir fiyat artışı meydana getirebilir.
* 22 milyar euronun 12 milyarının kira maliyeti olduğu düşünüldüğünde, proje bedeli olarak geriye 10 milyar euro kalıyor. Bu miktarın da 1.5 milyar eurosunun inşaat maliyeti olacağı hesaplandığında betondaki bu artışın projeye maliyeti ise 300 milyon euroyu bulabilecek.
* Betondaki artış konut maliyetlerini de yükseltecek. Müteahhitler betondaki zamlar nedeniyle konut maliyetinde yüzde 20-30 oranında artış olacağını ileri sürüyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Betoncu fırsatı otomatiğe bağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN