Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Garanti'nin altın hesabına talep artıyor

Altın bankacılığına 2007'de başlayan Garanti, bu alanda büyümesini hızlandırdı. Altın bankacılığında 2012'de yüzde 25 büyüyen ve hizmetlerini çeşitlendiren banka, 2013'ün ilk üç ayında yüzde 10'luk artış gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Bankaların altın mevduat hesabına vatandaşın ilgisi artıyor. Sektör, Ekim 2012-Şubat 2013 döneminde yüzde 40 büyüdü. Bankalardaki toplam altın seviyesi ise 225 tona ulaştı. Bu durum bankaların altın mevduat hesaplarında önümüzdeki dönem hedeflerini de büyüttü. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, bankanın da müşteri talebinin güçlü seyrettiğini söyledi. Genç, "Yüzde 25 büyüme kaydettiğimiz 2012'nin üzerine 2013 yılında da ilk 3 ayda altın mevduat hesap hacmimizin yüzde 10 artması bu durumu teyit ediyor. TL mevduat müşteri sayımızın yarısı kadar altın mevduat hesabı sahi- bi bireysel müşterimiz bulunuyor" dedi. Genç, altın bankacılığı konusunda yaptığı açıklamada sektördeki birçok bankanın müşterilerinden gelen yoğun talebi de dikkate alarak, uzun süredir altın konusunda yatırım yaptığını belirterek "Biz de bu konuda ilk adımları 2007 yılında attık ve altında yatırım yapmayı, altın biriktirmeyi dileyen müşterilerimize Altın Hesabı sunmaya başladık" diye konuştu.

DÖVİZ İLE ALTIN ALIM-SATIMI

Genç, "2007'den bugüne dek farklı ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirdiğimiz, birbirinden farklı altına yönelik ürünümüz ve uygulamamız bulunuyor. Bunlar, birikimler ile TL ya da döviz karşılığında altın alım-satımı yapılabilen veya müşterilerin fiziki altınların bankaya getirip karşılığında gr altın tutabildikleri "Vadesiz Altın Hesabı", hesaptan ya da kredi kartından kolayca ve düzenli olarak altın alımı yapmaya olanak veren "Birikimli Altın Hesabı", hesaptaki altınlar için belirli bir süre sonra biriken faizi, yine ek altın olarak kazandıran "Vadeli Altın Hesabı", evlerde, kasalarda, "yastık altında" tutulan altınların, her Salı seçili şubelerimizde altın eksperleri tarafından değerlendirilerek, bozdurmadan yine gram altın olarak hesaba yatırıldığı "Altın Salısı" uygulamalarımızdır" şeklinde hizmetlerini anlattı.

ALTIN HEDİYE ÇEKİ

Genç, altın hesaplarındaki tutarın 100 bin liraya kadar kadar kısmının da devlet güvencesinde olduğunu ve hesaplardan hesap işletim ücreti alınmadığını da söyledi. Ayrıca diğer tüm altın hesaplarına altın havalesi de yapılabildiğini belirten Genç şöyle konuştu: "Ocak ayı itibariyle artık şubelerimizden altın (atakulche ile gram bazlı altın ödemesi) olarak da çekim yapılabiliyor. İlk etapta, Ocak ayında, sadece İstanbul şubelerinde başladığımız gram altın çekimi uygulamamızı kısa sürede tüm Türkiye'ye yaymayı planlıyoruz. Bu yeni uygulamamız ile sektörden farklılaşıyoruz. Yaz döneminde de müşterilerimiz düğün, sünnet gibi özel günlerde altın alırken katlanılan hiçbir masrafa girmeden altın hediye edebilecekleri Altın Hediye çeki ürünümüzü sunacağız." Genç, bankanın Altın Salısı uygulamasıyla ilgili de bilgi vererek "Elindeki altınların değerini altın olarak korumak ve güvenli bir şekilde saklamak isteyen müşterileri altın mevduat hesabına yönlendiriyoruz. Altın Salısı uygulamamız kapsamında, şu anda her Salı 90 civarında şubemizde altın topluyoruz. Müşterilerimiz, uygulama şubelerimizi 444 0 333'ü arayarak ya da garanti.com.tr'yi ziyaret ederek kolayca öğrenebiliyor. Altın Salısı şubelerimizde, eksperlerin değer biçtiği altın para ve takılar, has altın karşılığı gram olarak altın mevduat hesabına yatırılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garanti'nin altın hesabına talep artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN