Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez sermayesi Türkiye'ye akacak

Giriş Tarihi: 21.5.2013 12:27 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 15:13

Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent, Moody's'in Türkiye'nin not artırımının körfez sermaye girişlerini yükselteceğini söyledi.

Moody's'in Türkiye'nin not artışı akabinde körfez sermayelerinin Türkiye'ye akıp akmayacağına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Gökkent, "Not artırımı sermaye girişlerini muhtemelen yükseltir. Fakat körfezdeki bankaların ve yatırım şirketlerinin hisse senedi fonlarının yatırım hedefleri genelde yine bu bölgedeki ülkelerin borsalarıdır" dedi.

Bölgedeki halka açık hisse senedi yatırım fonlarının çok küçük kısmının Türkiye'ye yatırım yapacaklarını, bono/tahvil yatırım fonlarında ise durumun farklı olduğunu dile getiren Gökkent, "Bunlar dolar cinsi bono/tahvil olduğu sürece Türkiye'ye yatırım yaparlar. Not artışından dolayı Türkiye'ye daha fazla pay vermek isteyebilirler" değerlendirmesinde bulundu.


"TÜRK TAHVİLLERİNİN GETİRİSİ DÜŞTÜĞÜ İÇİN CAZİBESİ AZALDI"

Türk tahvillerinin getirisi düştüğü için cazibesinin azaldığına dikkat çeken Gökkent, "Ayrıca körfezdeki tahvil enstrümanlarının getirisi nispeten yüksektir. Devlet yatırım fonları Türkiye'ye muhtemelen halihazırda yatırım yapmaktadır, fakat bunların seviyesinin en azından portföylerine oranla o kadar yüksek olduğunu sanmıyorum. Bunun sebebi Türkiye'nin yatırım notunun düşüklüğü ve nispeten küçük bir piyasa olmasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez sermayesi Türkiye'ye akacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN